Halk arasında “cennet kokusu” olarak ifade edilen bebek kokusu deyimi kalıplaşmış bir tabirdir. Yenidoğan bebeklerin mis gibi kokuları ve pamuksu yumuşaklıkları vardır. Ve hem bu koku hemde bu yumuşaklık insana vazgeçilmez bir huzur verir.

Peki yenidoğan bebekler neden bu kadar güzel kokar ?

Bebeklerin bu kadar güzel ve mis gibi kokmalarının sebebi bilim adamlarının araştırmalarına da konu olmuştur. Ve bunun sebebinin bebeklerin kıl diplerindeki salgı bezleridirinden olduğu anlaşılmıştır.

Özellikle bebeklerin baş ve yüz bölümlerinde bu salgı bezi daha aktif çalışmaktadır.Salgı bezlerindeki yağlı bu salgıdan çıkan koku minik bebeğinizin o mis gibi kokusunu oluşturmaktadır.

Bunun dışında yenidoğan bebeklerin anne sütü ile beslenmeleri ve ter bezlerinin de henüz gelişmemiş olması da bu güzel bebek kokusunun nedenleridir. İnsan vücudundaki bakteriler terleme nedeni ile çok hoş olmayan kokulara neden olmaktadır. Ancak bu durum bebekler için söz konusu değildir.Çünkü bebeklerin ter bezleri gelişmediği için daima o güzel bebek kokularını koklarız.

Bebeğinizin yetişkinlere göre  cildi daha yumuşak ve daha nem- yağ oranınan sahip olduğundan özel bir bakımda gerektirir.

Yenidoğan bebekler sık sık banyo yaptırıldığından ve banyo sonrası bebe yağı ve kremleri kullanıldığından oldukça güzel kokarlar…