Yenidoğanda ilk banyo her zaman tartışma konusu olmuştur.

Bebeğin ilk banyosu 24 saat sonra yapılmalıdır. Çünkü bebek cildi ilk doğduğunda antikor oluşturan verniksi ve yağlı bir yapıdadır.Ve bu yapı bebeğinizin cildini korumaktadır.

Ve elbette yeni dünyaya gelen minik bebeğinizin vücudu dış ortama da alışmaya çalışacaktır. Etrafında olup biten her yeni olay onu korkutup ağlamasına neden olabilir. Bu nedenle miniğiniz doğduğu andan itibaren anne sıcaklığı ve kokusu ile kendini güvende hissetmek ister. Biliyoruz yeni doğanlar üzerindeki sıvılar ile çokta hoş görünmüyor olabilirler. Ancak bebeğinizi yıkamak için sabırlı olmalı, ve doğru zamanda harekete geçmelisiniz.Göbek bağı düşmeden kesinlikle yenidoğan banyosu yaptırılmamalıdır.

Bebeğinizi ilk emzirmenin üzerinden yaklaşık 4 emzirme ve 24  saat sonra banyo yaptırabilirsiniz.

Elbette yenidoğan bebeğiniz ilk 12 saat sonrasında hemşireler tarafından ıslak bez ve sünger yardımı ile silinir.Ancak yıkanması bebeği mikroplardan temizler ve bebekte pişik yada farklı hastalıkların oluşumunu engeller. Ve yenidoğan cildi yıkanma sonrasında nefes alacağından bebeğiniz rahat bir uyku uyuyabilir. Bebekler ilk tam banyolarını yaptıklarında göbek kordonu henüz düşmemiş olabilir. Kordonun hijyeni çok önemlidir.Çünkü bu alan açıktır ve mikrop kapmaya elverişlidir. Bu nedenle göbek kordonuna asla su değdirilmemelidir.Bebek banyo yaptırılırken bebek filesi yardımı ile dikkatlice yıkanmalıdır.

Ayrıca cildini temizlemek için kullanılacak malzemelerde ve şampuanda oldukça önemlidir.Çünkü bebek cildi erişkin cildinden farklı özelliktedir. Bu nedenle banyo yaptırılırken kullanacağınız ürün bebeğinizin hassas cildine özel olmalı ve sabun içermemelidir.Ve tabiki sağlıklı cilt ph değeri de 5.5 olmalıdır. 5.5 ph yenidoğan cildinin nem dengesini korurken zararlı madde nüfüsünu da engeller.

Bebeğinizi günün hangi saatinde banyo yaptırmalısınız?

Genellikle bebekler gün sonunda beslenme saatinden yaklaşık 20 dakika kadar önce yıkanmalıdır. Yıkanan bebeğinizin göbek kordon temizliğini yıkandıktan hemen sonra gerçekleştirebilirsiniz.

Dilerseniz yine gün içinde besledikten, en az yarım saat sonrasında bebeğinizi yıkayabilirsiniz.Bebek ile anne arasında duygusal bağın oluşması ve alışma dönemi için her gün, yada gün aşırı yeni doğan banyosu yaptırabilirsiniz.Bu konuda eşiniz, anneniz,babanız yada aile büyüklerinden de yardım da alabilirsiniz.

Bebeğinizin banyosu için hangi malzemelere ihtiyacınız var ?

  • Vücut sıcaklığında yeterli seviyede temiz su. Suyun sıcaklığını dirseğiniz ile ölçebilirsiniz.
  • Yenidoğan bebeğinize uygun bir bebek küveti ve bebeğinizi direk suyu temas ettirmemeniz için gerekli file
  • Bebeğinize ait banyo süngeri
  • Bebe şampuanı ve özel sabunu
  • Kurulamada ihtiyacınız olan olacak en az iki adet büyük boy bebek havlusu
  • Saçı için minik bir tarak
  • Banyo sonrasında rahatlayan cildi için bebek yağı ve pişik kremi
  • Yüzünün temizliğinde kullanmak üzere küçük pamuk toplar
  • Eğer bebeğinizi silerek temizleyecekseniz küçük boy organik ve yumuşak havlular.Yeni anneler ve anne adayları siz de bu konuda bizimle deneyimlerinizi paylaşabilir ve sorularınızı sorabilirsiniz.