Çiçeği burnunda anneler yavrularını kucaklarına alıp evlerine geldiklerinde içlerini tatlı bir heyecan kaplamaya başlar. Elbette bu heyecan beraberinde bazı endişeleri de getirir. Acaba bebeklerine iyi bakabilecekler midir? Bu türden bir endişe yaşamaları acemi anneler için gayet normaldir. Öncelikle bu endişelerin gelip geçici olduğunu, bebeğinize olan sevginizin her şeyin üstesinden kolaylıkla gelmeniz için size güç vereceğini unutmayın. Peki  dünyaya gözlerinizi yeni açan bebeğinizin ilk bakımı nasıl olmalı? Nelerle karşılacak ve üstesinden nasıl geleceksiniz? İşte cevabı;

Bir yardımcınız olsun

Yen anne adaylarının ilk günlerde ihtiyaç duyacakları en büyük şey bir yardımcıdır. İlk günlerinizi kolay bir şekilde geçirmek ve doğum sonrası yeterli gücü toplayabilmek için yanınızda bir yardımcı olması çok iyi olacaktır. Bebeğinizin bakımıyla ilgilenmek, sizin işlerinizi kolaylaştırmak açısından aile fertlerinizden birinin gün içerisinde yanınızda olup destek vermesi size güç verecektir. Bu nedenle sevdiğiniz insanlardan yardım istemekten çekinmeyin!

Bebeğinizin karnı aç

Dünyaya gözlerini açar açmaz bebeğinizin karnının doyurulması gerekmektedir.  Emzirme işlemi eve döndüğünüz zaman da sık sık tekrarlanmalıdır. Yeni doğan bebekler ortalama olarak günde 10 kez emmeye ihtiyaç duyarlar. Emzirme sırasında rahat davranmaya özen gösterin. Bebeğiniz ve kendiniz için en uygun konumu bularak seanslar halinde bebeğinizi besleyin. Zaman zaman yeni anneler emzirme konusunda çeşitli aksaklıklarla karşılaşabilirler. Bu durumun geçici olduğunu zamanla bu işte profesyonelleşeceğinizi unutmayın. Konuyla ilgili ”Emzirme İpuçları” yazımız size yardımcı olacaktır.

Gaz sancıları

Bebeklerin yaşadığı ilk sıkıntılardan biri gaz sancılarıdır. Beslenmeye bağlı olarak meydana gelen bu sancılar sonucunda bebekler huzursuzlanarak ağlayabilirler ve bu normal bir durumdur. Öncelikle panik yapmayın, gaz sancılarının bir sağlık işareti olduğunu bilin. Gaz sancıları genellikle doğumdan 2-3 hafta sonra ortaya çıkar ve kimi zaman ağlama nöbetlerine yol açabilir. Emzirme seansının sonunda bebeğinizin karnını yavaş hareketlerle ovalayarak, sırtına hafifçe vurarak bebeğinizin gazını çıkarmasına yardımcı olun.

Göbek bakımı

Doğum sonrasında kesilen göbek bağına ilk pansuman hastanede yapılacaktır. Sizin yapmanız gereken eve döndüğünüzde bebeğinizin göbek çevresini temiz tutmaktır. Yaklaşık 10 gün içerisinde bebeğinizin göbeği düşecektir. Göbeğin düşmesi sonrası kanama gibi durumların görülmesi normaldir. Endişe etmeyin!

Bebeğinizin banyosu

Bebeğinizi temiz tutmak için rutin olarak onu yıkamalı ve yıkarken de dikkatli olmalısınız. Bunun için bir yakınınızdan yardım isteyin. Yıkama esnasında bebeğiniz hareket etmek isteyecek ve yüzüne gelen su ve şampuandan pek hoşlanmayacaktır. Oldukça keyifli olan yıkama işlemi sırasında sakin olun ve bir miktar tedbiri de elden bırakmayın.

Pişik sorunu

Bebeklerin yaşadığı bir diğer sorun da pişiklerdir. Pişik sorunu çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Sıcaklık, beslenme, sürülen kremler bunun nedenleri arasında olabilir. Bebeğinizi huzursuz edecek bu sorunla karşılaştığınız zaman pudra ve doktor tarafından tavsiye edilecek kremlerle bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Nasıl giydirmeli?

Giyim konusunda öncelikle dikkat etmeniz gereken bebeğinizi mevsim normallerine göre giydirmektir. Oda sıcaklığının 22-24 derece arasında olmasını sağlayın ve bebeğinizi sizden bir kat fazla giydirin. Bebeğinizin burnu, elleri ve ensesi üşüyüp üşümediği hakkında size fikir verecektir.

Gece uyurken

Yeni annelerin aklına takılan konulardan bir diğeri de gece uykusudur. Bebeğinizin sağlıklı bir uyku uyuması için yatağının orta sertlikte olmasına dikkat edin. Ayrıca bebeğinizi uyuturken yastık kullanmayın ve zaman zaman bebeğinizi kontrol ederek doğru yatış pozisyonunda bulunmasını sağlayın.