Her evli çift bebekleri olsun isterler. Bazı anne adayları bunu çok fazla istediği için istenmeyen durumlar ortaya çıkabilmektedir. İnsan psikolojisi çok güçlü bir mekanizmadır ve olmayan şeyleri dahi insana var gibi gösterebilir. Bu durumlardan birisi de yalancı gebeliktir.

Yalancı gebelik, gebe olunmadığı halde anne adayının yüksek hayal gücü sebebi ile vücudunda oluşan değişiklikleri kapsar.

Genellikle menopoza girmek üzere olan ya da yaşı ilerlemiş kadınlarda görülen bir durumdur. Bu tür durumların olması halinde normal gebeliğin neredeyse bütün belirtileri gözlemlenmektedir.

Karın dahi gaz ve biriken gazlar sebebi ile büyümektedir. Gebeliğin en temel belirtilerinden birisi olan adet kanamasında da düzensizlik durumu gözlemlenir. Doktora gidilmediği sürece dışarıdan bakıldığında tıpkı gebelik belirtileri görülür.

Yalancı gebelik durumlarında en sık merak edilen konulardan birisi gebelik testlerinde durumun ne olacağıdır. Yapılan tetkiklerde hamilelik durumu negatif çıkar.

Bazen dış görüntü itibari ile doktorların dahi gebe sandığı kişilerin yapılan tetkikler sonrasında gebe olmadığı görülmüştür. Bu durum, çocuk sahibi olmayı aşırı isteme sebebi ile meydana gelir.

Bu kişiler bebeğin hareketlerini dahi karnında hissettiklerini iddia ederler. Gebe kalamamaktan duyulan üzüntü sonucunda gerçekleşen bu durum, kimi zaman tedavi olmayı gerekli kılabilmektedir. Bu yalnızca insanlara özgü bir davranış olmamaktadır.

Aynı zamanda çeşitli hayvanlarda da (kedi, fare, köpek v.s ) bu yalancı gebelik gözlemlenmiştir.