Kısırlık günümüzde yaygın denilebilecek bir sorun haline gelmiştir. Fakat kısırlık eskisi gibi tedavisi imkânsız olan bir durum değildir. Bu durum anne ve baba olmak isteyen çiftleri umutsuzluğa sürüklememelidir.

Herkesin bebek sahibi olamama nedenleri farklı farklı olduğu için, kişiye özel tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Bazı durumlarda ilaç tedavisi ile bu sorun çözülebilirken bazı durumlarda daha uzun süreler uygulanması gereken tedavi yöntemleri denenmektedir.

En sık uygulanan tedavi yöntemlerinden birisi de tüp bebek tedavi yöntemidir.

Tüp bebek tedavisinde babadan alınan sperm hücreleri laboratuar ortamında döllenerek, tıbbi yöntemler yardımı ile annenin rahmine yerleştirilir. Sonrasında bir süre beklenmesi gerekmektedir.

Bir süre sonra gebelik meydana geldi ise belirtileri kendini gösterir. Fakat bu tür tedaviler her zaman ilk denemeden sonuç vermeyebilir. Yine de umutsuzluğa kapılmaması gereklidir. Çünkü birçok çift bu tedaviyi birkaç kez denedikten sonra sonuç alabiliyorlar.

Olumsuz sonuç alındıktan sonra yeniden tüp bebek tedavisi uygulanması için en az 2 3 ay beklenmesi gerekmektedir. Kadının bu dönem içerisinde iki kere adet kanaması görmesi yeniden tedavi uygulanması için yeterli bir süredir.

Bazı zamanlar ise tüp bebek tedavi uygulaması sırasında bazı küçük pürüzler olabilir. Bu tür durumlarda doktorunuzun uygun gördüğü süre boyunca beklemeniz istenebilir. Tüp bebek denemesine 2-3 ay ara vermek normal olsa da, bu süreyi senelere yaymak yanlış bir durum olacaktır.