Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek tedavileri doğal yollar ile hamile kalma şansı olmayan, kısırlık sorunu yaşayan ya da gebe kalma ihtimali son derecede düşük olan çiftlerin bebek sahibi olması için en etkili yöntemlerden birisidir. Tüp bebek tedavisi yapılma aşamasında hormon bazlı ilaçlar kullanılır. Anne adayının yumurtalıkları ilaç takviyeleri ile güçlendirilip geliştirilir. Sonrasında anestezi verilerek yumurta, diğer bir deyiş ile oosit toplayıp alma işlemlerine başlanır. Aynı günde, paralel olarak baba adayından da spermler alınır ve yumurtalık hücreleri ile laboratuar ortamında, bilgili kişiler tarafından döllenme işlemi yapılır. Ortaya çıkan embriyo ise dışarıdan anne olmak isteyen  kişinin rahmine enjekte edilir. Transfer safhaları son derecede ağrısız ve güvenli bir işlemdir.

Tüp Bebek Tedavisi Ne İçin Yapılır? Çeşitleri Nelerdir?

Doğurganlık yaşını geçmiş ya da geçmekte olan, yumurtaları azalmış kişiler
Yumurtalıkların kalitesinin düşüklüğü
Kistler
Sebepsizce ortaya çıkan infertilite
Rahim içi ile ilgili sorunlar
Fallop tüplerinin yetersiz çalışması gibi sebepler ile tüp bebek tedavisi yapılmaktadır.
Tedavi çeşitleri ise aşağıdakiler gibidir:
IUI ( Aşılama ): Erkekten alınıp laboratuar ortamında ayrıştırılan iyi ve daha kaliteli spermlerin, özel olarak yapılmış olan bir katarer yardımı ile anne adayının rahmine yerleştirildiği yöntemdir.
Klasik IVF ( Tüp Bebek ): Baba adayından alınarak, lavoratuar ortamında ayrıştırılma sureti ile iyi ve daha kaliteli spermlerin, anne adayından aynı yöntem ile seçilmiş yumurtalık hücreleri ile birleştirilmesi, döllenmesi yöntemidir.
IMSI : Spermlerin 6000 kat oranla büyütülerek, lavoratuar ortamında en kaliteli ve iyi spermleri seçme sureti ile ICSI ya da klasik IVF yöntemleri ile embriyo elde edilmesi yöntemidir.
ICSI ( mikroenjeksiyon ): Baba adayından alınarak, lavoratuar ortamında ayrıştırılma sureti ile iyi ve daha kaliteli spermlerin, anne adayının yumurtasının içerisine direkt olarak enjekte edildiği yöntemdir.
Sağlıklı ve daha iyi sonuçlar alabileceğiniz bir tüp bebek tedavisi olmak istiyor iseniz bu işlem öncesinde genel sağlık kontrollerinden geçmeniz gerekmektedir. Kişilerin sorunlarına yönelik çözüm yaklaşımlarına gidilmesi yöntemi ile daha verimli sonuçlar alacaksınız.
Tüp Bebek Başarı Oranları
Maalesef sağlık bakanlığı tarafından tüp bebek tedavi sonuçlarının oranlarının verilmesi yasaklanmıştır. Fakat geldiğimiz teknolojide bir çok bu işi yapan merkez, tüp bebek tedavisi düşünen anne ve baba adaylarına ortalama bir oran söylemektedir. Yine de, bu başarı oranlarının söylenmesi yasaklandığı ve bilinmediği için, merkezlerin söyledikleri bu oranın neye istinaden söylendiğini bilememekteyiz. Asıl bilinmesi ve anlaşılması gereken mühim nokta ise, sağlıklı bir anne ve babanın çocuk yapma girişimlerinde dahi yalnızca %70 ila %80 oranları arasında bir başarı bulunmaktadır.

Kişilerin çocuk sahibi olamamalarının ardındaki sebebi saptayarak, kişiye en uygun tüp bebek tedavi yöntemini saptayıp kişiyi bu tedavi sürecine hazırlayacak başarı oranı daha da arttırılacaktır. Her insanın bünyesi ve bebek sahip olamama sebepleri farklıdır. Bu yüzden kişiye uygulanacak tedavide farklılık gösterecektir.
Tüp Bebek Fiyatları  
Tüp bebek tedavilerinin fiyatları yapmakta olan hastaneden hastaneye farklılık göstermektedir. Fakat, bu işlemi yapması için bir merkez seçecek iken asıl dikkat edilmesi gereken nokta para olmamalıdır. O yerin kalitesi ve tedavi uyguladığı hastalardaki başarı oranıdır. Tüp bebek tedavi işlemi tüm detayların gözlemlenmesi, her aşamanın tekrar tekrar gözden geçirilmesi gereken bir tedavi yöntemidir. Başarısız denemelerin ardında çoğunluk ile doğru merkezi seçememe faktörü yatmaktadır. Doğru merkezlerin tespiti ve seçilmesi gebe kalma sürecini hızlandıracaktır.