Anne olmak hemen her kadının hayalidir. Ancak, çeşitli sebepler ile doğal yolla hamile kalınamıyorsa bile, artık tıp oldukça ilerlemiş ve anneliği kadınlara tattıracak yöntemler bulmuşlardır. Tüp bebek tedavisi bunlardan birisidir.

Tüp bebek ile hamile kalacaksanız, bilmeniz gerekir ki herhangi bir hamilelik belirtisi yaşanmamaktadır. Bunun nedenlerinden birisi de, dışardan bir etki ile hamile kalındığından dolayı, hamilelik hormonları henüz anneye etki etmemiştir. Bu nedenle, hamilelik testi yapmadan hamile kaldığınızı anlamanız zordur.

Hamilelik belirtileri, ancak hamilelik testi akabinde başlayacaktır. Çünkü, hamilelik testi yapılırken anne adayına hamilelik hormonlar transferi olur ve bu transferin ardından yaklaşık 15-20 gün sonra hamilelik belirtileri anne adayında görülecektir.

Tüp bebek ile hamile kalmanın, doğal yolla hamile kalmak arasında herhangi bir farkın olmadığını tüm anne ve baba adayları bilmelidir. Sadece hamile kalma yönteminde farklılık olduğunu, tüp bebek ile hamile kalındığında da içinize büyüyen minik canlının tamamen sizin olduğunu unutmamalısınız.

Hamilelik belirtileri başladıktan sonra, doğal yolla hamile kalan anne adayları gibi, anne adaylarında mide bulantıları, kusmalar, göğüslerin büyümesi ve hassaslaşması başlar.

İlerleyen zamanlarda aşermeler, bunun tersi olarak da bazı yiyeceklerden iğrenme gibi belirtiler görülebilir. Ancak, illa bir belirti olması gerekmemektedir. Normal gebeliklerde de, bünyesel olarak bu hamilelik belirtileri görülmeyebildiğinden, aklınıza “Acaba tüp bebek uygulaması tutmadı mı?” gibi düşünceler geçmesin.