Evli çiftlerin büyük bir çoğunluğu, belirli bir süre sonra anne ve baba olmayı arzularlar. Fakat bu beklenti her zaman istenilen gibi gerçekleşemeyebilir. Bunun sebebi babadan kaynaklanacağı gibi, anne adayından da kaynaklanabilmektedir.

Eğer tüm denemelere rağmen gebe kalınamıyor ise bir sağlık sorununa işaret edebilir. Çocuk sahibi olmak için en az 1 senelik bir uğraş verdi iseniz ve hala hiçbir değişiklik yoksa muhakkak bir kadın doğum uzmanına giderek, sorunun ne olduğunu tespit etmelisiniz.

Her insanda bebek sahibi olamamanın sebepleri farklı olabilir. Bu yüzden uygulanması uygun görülen tedavi yöntemi ve çeşitleri de değişiklik gösterecektir.

Eğer tüm yöntemler denendiği halde, hala bebek sahibi olmanız mümkün değil ise tüp bebek tedavisi tavsiye edilecektir. Kısırlık durumu gözlemlenen kişilerde en çok tercih edilen ve en etkili sonuçlar veren yöntem tüp bebek tedavi yöntemi olmaktadır.

Bu yöntemde baba adayından alınan sperm laboratuar ortamında döllenir ve tıbbi yöntemler yolu ile anne adayının rahmine yerleştirilir. Sonrasında bir süre beklenmesi gerekir.

Bu süre zarfında uygulamanın netice verip vermediği gözlemlenir. Eğer durum olumsuz ise aynı işlem tekrarlanabilir.

Bu gibi uygulamalarda önemli olan yapılacak tedavinin ücreti değildir. Uygulanacak merkez ve doktorların deneyimi sonucun olumlu olması açısından çok büyük önem arz etmektedir. Yapılacak merkez seçimleri de bu konular göz önüne alınarak yapılmalıdır.