Suda doğum, vajinada yırtık oluşma riskini azalttığı gibi doğum süresinin kısalmasını da sağladığı için giderek daha fazla tercih ediliyor. Genellikle ılık suyun içindeki küvette gerçekleştirilen suda doğum yönteminde, epidural ya da suni sancı gibi uygulamalar da kullanılmıyor.

Bebeğin anne karnında ortalama 9 ay boyunca yaşamasının ardından, doğumun hem anne hem de bebek için stresli bir durum yarattığı düşüncesiyle ortaya çıkan suda doğum yöntemi, uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilir. Annenin suyun içinde rahatlaması sağlandığı gibi, suyun kaldırma kuvveti sayesinde hareket kolaylığı da oluşur.

Suda doğum, dünyanın birçok yerine giderek daha fazla tercih edildiği gibi, Türkiye’de de yaygınlaşmaya başlamıştır. Suda doğum yapmanın bilinen faydaları şöyledir:

 1. Doğum Süresinin Kısalması: Suda doğumun en önemli avantajlarının başında, doğum süresinin kısalması gelir. Suni sancı gibi doğumu kolaylaştıran yöntemler kullanılmadığı halde, doğum süresi ortalama 2-3 saat kısalır. Doğum süresinin kısalması anne ve bebeğin aşırı stres yaşamasını da engellemiş olur.
 2. Doğum Sırasında Ağrının Azalması: Ilık su sayesinde rahimdeki kaslar daha kolay harekete geçer. Kan dolaşımının hızlanmasıyla, kandaki oksijen oranı da artığından, anne doğum sırasında daha az ağrı hisseder. Bunun yanı sıra, su sayesinde rahimdeki esneklik de arttığından epizyotomi gibi durumların oluşma ihtimali azalır.
 3. Yırtık Oluşma Riski Azalır: Suda gerçekleştirilen doğumlarda yırtık oluşma riski, normal doğuma göre çok daha düşüktür. Suyun rahim bölgesini yumuşatması ve esnek hale getirmesi sayesinde doğum daha kolay gerçekleştiği gibi, yırtılma riski de azalır.
 4. Doğumda Yüksek Stres Oluşmaz: Normal doğumun ortalama 5-6 saat sürer. Bu sürede annedeki stres giderek yükselir. Suda doğum daha kısa sürede gerçekleştiği için stres düzeyi artmaz. Bununla birlikte suyun etkisiyle endorfin salınımı artacağından stresin etkisi azalır.
 5. Kolay Pozisyon Alma: Suyun kaldırma kuvveti sayesinde vücut ağırlığı daha az hissedilir. Böylece doktorun yönlendirmelerine göre pozisyon almak kolaylaşır. Normal doğumda hamileler pozisyon almaya çalışırken zorlanabilir ya da ağrı hissedebilir. Suda yapılan doğumlarda ise hareket etmek ve pozisyon almak çok daha kolaydır.

Suda doğum, ilk kez doğum yapacak olan kadınların yanı sıra, daha önce kötü bir doğum deneyimi geçirmiş olan kadınlar için de önemlidir. Sezeryan ya da normal doğum sürecinde sorun yaşamış olanlar için hamilelik süreci çok daha stresli geçebilir ve doğumda zorlanmalar yaşanabilir. Suda doğum yöntemi sayesinde doğum stresi azalacağı gibi, doğum sürecine dair endişeler de azalabilir.

Suda Doğum Hangi Durumlarda Yapılamaz?

Suda gerçekleştirilen doğumlar birçok açıdan fayda sağlasa da bazı durumlarda doğumun suda yapılması mümkün olmaz. Özellikle enfeksiyon riskinin mevcut olduğu gebeliklerde suda doğum risklidir. Doğumun suda yapılmasının sakıncalı olduğu durumlar şöyledir:

 1. Bebeğin kilo değerinin çok yüksek olması,
 2. Bebeğin rahimde ters konumlanması,
 3. Annenin rahim yolundaki sorunlar,
 4. Erken doğum,
 5. Çoğul gebelik durumu,
 6. Rahim ya da karın içerisinde ani gelişen komplikasyonlar

Bu tür durumların gelişmesi halinde suda doğum yapılamaz. Bu tür sorunlara ek olarak, suda doğum sırasında bebeğin akciğerlerine su dolma riski de vardır. Doktorların önerisine bağlı olarak, anne karnında organ gelişiminin yetersiz olması durumunda da suda doğum yapılamayabilir.

Doğum süresinin kısalması, stres faktörünün azalması ve suni sancılara gerek kalmadan doğumun gerçekleşmesi gibi faydaları olan suda doğum, bu alanda uzman olan doktorlar eşliğinde yapılmalıdır. Bununla birlikte suda doğumun son derece steril koşullarda gerçekleşmesi gerektiği de unutulmamalıdır.