Doğumlarıyla hayatlarımıza mutluluk getiren çocuklarımızın her halini fotoğraflama ve bu fotoğrafları başkalarıyla paylaşma isteği bizlere mutluluk veriyor. Doğumlarından ileriki yaşlarına kadar çocuklarımızın fotoğraflarını çekmek, onlara bakmak elbette keyifli bir davranış. Fotoğraflar ilerisi için güzel bir anı olarak kalacak ve her baktığımızda geçmiş günleri yad etmemiz açısından bir fırsat olacak.

Teknolojinin ilerlemesi ve internet alışkanlıklarının yaygınlaşmasıyla önceden tab edip çekmecemizde sakladığımız fotoğraflar sosyal medyada gün geçtikçe daha çok yer almaya başladı. Kendimizin olduğu kadar çocuklarımızın da fotoğrafları görülsün, beğenilsin ve paylaşılsın istiyoruz. Ancak doğal bir insani istek olan bu görülme arzusu kimi zaman bazı sıkıntılara yol açabiliyor.

Acaba çocuklarımızın sosyal medyada görünür kıldığımız ve beğenilince mutlu olduğumuz bu paylaşımlar gerçekten zararsız mı? Yoksa çocuğumuza bir zarar verebilecek bir takım problemlere yol açabilir mi?

Çocuklarımızın en mutlu anlarını , en saf ve masum hallerini sosyal medyaya taşımadan önce bu soruları kendi kendimize sormak elbette faydalı olacaktır. Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların ne derece güvende olduğu konusunda tartışmalar gün geçtikçe daha fazla yapılmaya başlanıyor. Paylaştığımız fotoğrafların kaydedilebilmesi bir takım endişeleri de beraberinde getiriyor. Öncelikle anne-baba olarak çocuğunuzun gizliğini koruma görevinin sizlere ait olduğunu belirtmekte fayda var. Bu nedenle çocuklarınızın fotograflarını görünür kılmadan önce risk faktörleri üzerinde biraz düşünmek bir takım istismarların önüne geçmek açısından faydalı olacaktır.

Peki ne yapmalı?

Sosyal medyanın ve iletişim araçlarının bu kadar yaygınlaştığı bir dönemde çocuklarımızın fotograflarını paylaşmamak çok kolay olmuyor. Bu nedenle fotoğrafları kontrollü bir şekilde paylaşabilir, risk faktörlerini en aza indirebilirsiniz. Facebook ve ınstagram gibi gibi sosyal medya araçlarında gizlilik ayarları bulunmaktadır. Bu gizlilik ayarlarını kullanarak fotografları sadece tanıdığınız ve güvendiğiniz kişilerin görmesini sağlayabilirsiniz. Basit bir işlemle gerçekleştirerek alacağınız bu tedbir çocuklarınızın güvenliği için oldukça etkili olacaktır.

Ancak sosyal medya hesaplarında kapak fotografları herkese açıktır ve kapak fotograflarının gizliliği mümkün olmamaktadır.Bu nedenle çocuklarınızın fotograflarını kapak fotografı yapmamak doğru bir davranış olacaktır.