Keyifli yaz gecelerinde ferah bir esintide dışarıda oturmak gibisi var mıdır? Birde bu akşamlarda sevdiğiniz dostlarınız, aileniz yanınızdaysa daha bir başka. İşte yine o gecelerden birindeyiz, fakat bu sefer durum biraz farklı. Hamileyiz ve henüz başımıza geleceklerin farkında değiliz. Sivrisinekleeeeeeeer!

Evet, başımıza minik bir bela musallat oldu. Keyifli bir yaz gecesini ve eş dost ile yapacağınız bir kaç saatlik keyifli muhabbet son buldu. Sivrisinekler üstünüze hücum ediyor. Bu sinekler sizi ısırdığı kadar başkalarını da ısırsa belki sorun yok, olmayacak. Sizi on ısırdıysa yanınızdakileri bir ya da iki kez ısırması canınızı daha da sıkmaya başlıyor. Şikayetçi biri olmak da istemiyorsunuz. En sonunda gece bitiyor. Bir sonraki muhabbet fasılına bir şüphe ile bakıyorsunuz. Kimyasal içerikli koruyucularıda benimsemediğiniz için sonraki buluşmalar hayal oluyor.

Peki bu sivrisineklere dünyanın en lezzetli besin kaynağı olarak görünmemizin sebebi nedir? Sivrisinekler beslenmek için harekete geçtiklerinde, avlarını koku ve vücut ısılarını takip ederek buluyorlar. Yazın ısınan vücut terliyor ve çevreye ısı ile birlikte Ter-Karbondioksit salıyor. Peki neden özellikle ben dediğinizi duyar gibiyiz.

Basitçe anlatmak gerekirse. Hamilelik döneminde anne metabolizması ve vücud dolaşımı hızlanır, terleme ve vücut ısısı normalin üstüne çıkar. Bu sebepten dolayı da sivrisineklerin ilk hedefi haline gelirsiniz. Önceden kullandığınız vücuda sıkılan fısfıslar, kimyasal içerikli tablet ve spreyler bebeğinizin ve sizin sağlığınıza zarar verme olasılığı yüzünden kullanım dışı kalır ve keyifsiz geceler başlar.

Bu keyifli yaz gecelerini ve uykunuzu kaçırmak istemiyorsanız doğal yollara başvurabilirsiniz. Hazır olun doğal sinek kovucularımızı ve spreylerimizi yapıyoruz ve hain sivrisineklere her kuşun etinin yenmeyeceğini hatırlatıyoruz.

Doğal yollardan elde edilmiş yağlar vücudunuzun yaydığı kokuyu gizleyecek. Kokunuzu algılayamayan ve yayılan kokudan rahatsız olan sivrisinek sizi ısırmak yerine uzaklaşarak başka bir hedefe yönelecek. Lavanta yağı, limon yağı, portakal yağı, biberiye yağı, nane ve okaliptüs yağları içeriğinde bulunan maddeler sayesinde sivrisinekleri uzak tutar. Doğal olduklarından dolayı rahatlıkla vücudunuza sürebilirsiniz. Hiçbir zararı yoktur. Yukarıda saydığımız yağları kullanıma hazırlamak için bir su bardağı içine tercih ettiğiniz yağlardan 5-6 damla damlatmanız yeterli.
Evinizde bitki yetiştirmeyi seviyorsanız özellikle karanfil, zencefil ve lavanta çiçeğini cama yakın bir yere konumlandırmanız da sizi sineklerden korumaya yardımcı olacaktır. Eğer bu bitkilerin hiçbiri sizi koruyamıyorsa; evde korunmak için camlara tel taktırabilirsiniz, dışarıda korunmak içinse doktorunuza başvurarak kimyasal içerikli kullanabileceğiniz ürünler hakkında yardım alabilirsiniz.