Adet gününüz gecikti… Test yaptınız ve pozitif çıktı. Derken doktor kontrolü kan tahlili işte beklenen sonuç hamilesiniz… Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz ilk günlerin heyecanı yerini “Bebeğim sağlıklı mı? Bundan sonra nasıl davranmalıyım? Endişelerine bıraktıysa doğru yerdesiniz. Sağlıklı bir hamilelik için yapılması gereken birkaç püf noktasını bilmeniz bu süreyi rahat geçirmenize yardımcı olacaktır.

1. Hamile olduğunuzu söylediğiniz andan itibaren herkesin hamilelik hakkında söylemek istediği bir sözü vardır. Oysaki her kadın olduğu gibi her hamilelik dönemi de farklıdır. Her ne kadar yaşanmış tecrübeler önem taşısa da geçmişte kalmış hamilelikler sizi ilgilendirmez. Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirebilmek için önce kendi kararlarınızı kendiniz vermeli daha sonra güvendiğiniz bir uzmanla işbirliği yaparak yolunuza devam etmelisiniz.

2.İlk üç ay yaşabileceğiniz bulantı ve kusma için başucunuza koyabileceğiniz hafif tuzlu besinler hayat kurtarıcı olacaktır. Bunun dışında ağır oda kokuları parfüm içeren ürünler bulantıyı arttırabileceğinden mümkün olduğunca bunları kullanmaktan kaçınmak sizi biraz olsun rahatlatabilir.

3.Beslenme aslında bir yaşam tarzıdır. Sahip olduğunuz bu tarzı hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için yeniden düzenlemeniz gerekmektedir. Bol kalsiyum içeren süt ürünleri, her tür vitaminden zengin sebze ve meyveler tüketilirken; içerisinde çiğ et ürünleri bulunan besinler, pastörize ve konserve gibi yiyecekler katkı maddesi barındırabileceğinden uzak durmalısınız.

4.Folik asit desteği hamilelik döneminde oldukça önemlidir. Doğumda ve sonrasında bebeğinizin olası yaşayabileceği sinir sistemi aksaklıklarını azaltabilecek bir yapıya sahip olduğu bilinen vitaminin besinlerle alınması yeterli olmadığından multi vitamin şeklinde olan takviyelerinden yararlanmanız gerekmektedir.

5.Hamilelik dönemi başladığı anda alkol ve tütün kullanımının bırakılması büyük önem taşır. Çünkü sigaranın fetüse giden oksijeni kısıtladığı uzmanlar tarafından kanıtlanmış bir gerçektir.

6.Kilo kontrolü hem sağlık, hem de annenin kendini daha zinde ve mutlu hissedebilmesi için zorunlu bir davranış olmalıdır.

7.Stres, yorgunluk ve hamilelik depresyonu gibi sizi rahatsız eden faktörleri en aza indirebilmek için bol bol dinlenmeli, kaliteli zaman geçirmeye özen göstermelisiniz.