Anne olmak dünyanın en güzel duygusu. Elbette bazı zorlukları olsa da… Hamilelik döneminde anne adaylarının yaşadığı bazı zorluklar  karnınızda taşıdığınız yavrunuzla geliştirmiş olduğunuz duygusal yakınlık bu zor dönemi atlatmak için size güç verecektir. Dokuz ay sonunda yavrunuzu kucağınıza aldığınızda tüm bu sıkıntıları geride bırakacak, sadece bebeğinize iyi bir yaşam sunmak için mücadele edeceksiniz. Ancak bu güzel günlere ulaşmak için anne adayları maalesef bazı sıkıntılar çekebiliyorlar. Anne adayları hamilelik döneminde yorgunluk, mide bulantısı, halsizlik, ödem, çatlaklar gibi bazı sorunlarla karşılaşmaktalar ve bu sıkıntılara karşı kendilerini hazırlamaları gerekir. Hamilelerin en çok yakındıkları şikayetlerden bir tanesi de sabah bulantılarıdır. Keyif kaçıran bu rahatsızlığı hafifletecek bazı tavsiyelerimiz olacak. İşte hamilelikte sabah bulantılarını en aza indirecek ipuçlarımız;

Bol su için

Hamilelikte su tüketimi çok önemlidir. Doktora hangi şikayetle giderseniz gidin size ilk tavsiyesi bol su tüketmek olacaktır. Sabah bulantılarını azaltmak için de su tüketimi size yardımcı olacaktır.

Yağlı Yiyeceklerden Uzak Durun

Hamilelik döneminde yağlı ve ağır yiyecekler tüketmekten kaçının. Zaten hassas olan mideniz bu tür gıdalara karşı iyice hassaslaşacak mide yanmalarınızı ve bulantılarınızı arttıracaktır.

Kokulardan Uzaklaşın

Anne adayının hamilelik döneminde en çok etkilendiği durumlardan bir tanesi kokulara karşı hassasiyettir. Sizi rahatsız edecek kokulara maruz kalmak midenizi allak bullak edecektir. Bu nedenle mümkün olduğunca yemek kokularından uzak kalmaya bakın.

Yanınızda atıştırmalık bulundurun

Hamileliğinizde midenizi rahatlatacak yiyecekleri keşfedeceğinizden emin olabilirsiniz. Sabah bulantılarına karşı uyanır uyanmaz midenizi sakinleştiren atıştırmalıklardan tüketmek bulantılarınızı hafifletecektir. Tuzlu çubuk kraker ve bir parça ekmek midenizi rahatlatacaktır.

Midenizi boş bırakmayın

Gün içerisinde azar azar olmak üzere 4-5 öğün yemek yiyin. Öğünleri azaltıp yemek miktarını arttırmak mide rahatsızlıklarınızı arttıracaktır. Sindirimi kolay, baharatsız gıdaları tercih etmek size iyi gelecektir.

Stresten ve yorgunluktan uzak kalın

Stres birçok rahatsızlığın baş sebeplerinden biri olduğu gibi mide rahatsızlıklarında da önemli bir rol oynamaktadır. Hamilelik sürecinde kendinizi olabildiğince stresten ve yorgunluktan uzak tutmaya çalışın.