Hemen her kadının çocukluğundan beri hayalidir anne olmak. Bu durum gerçekleştiğinde ise bebeklerini her türlü tehlikeden korumak isterler ve yaşamlarına normalden daha çok dikkat ederler.

Gebelik süreci boyunca doktorunuzun önerdiği dönemlerde belirli aralıklar ile rutin kontrollerin yapılması gerekir. Bu kontrollerin aksatılmaması ve günü gününe yapılması gereklidir.

Gerekli görülen aşıların, uygun günlerde yapılması çok önemli bir husustur. Bazı durumlarda anne adayının sağlık durumu beklenilen şekilde ilerlemeyebilir.

Bu hem anne hem de bebek için riskli bir durumdur. herhangi bir sorunun saptanması durumunda derhal önlem alınmalıdır. Gebelik boyunca yapılacak olan rutin kontroller bu rahatsızlıkların erkenden belirlenebilmesi için çok mühim olmaktadır.

Riskli gebeliğe birden çok sebep olabilir. Bunlardan başlıcaları, anne adayının gebelik boyunca ya da gebe kalmadan önce yakalandığı rahatsızlıklar olabilir.

Ayrıca sigara içme, erken yaşta anne olmak, ileri yaşta anne olmak, ağır işlerde çalışmak, yüksek ya da düşük tansiyon, şeker hastalığı, psikolojik rahatsızlıklar, guatr, öncesinde de yaşanan düşük tecrübeleri de sebebiyet verebilmektedir.

Hamile olduğunuz kesinleştiği andan itibaren 4 haftada bir kere ( uygun görülür ise daha sık ) doktor kontrollerine gidilmelidir.

Belirlenen bir risk durumunda doktorunuzun önereceği tavsiyelerin dışına çıkılmaması hem bebeğiniz hem sizin sağlığınız için önemlidir.

Bu dönemde doğru beslenmeye dikkat etmek, sigara ve alkol gibi zararlı öğelerden uzak durmak alınabilecek diğer önlemlerdir.