Hem kadınların hem de erkeklerin vücudunda birden çok hormon bulunmaktadır. Bunlar neredeyse bütün fizyolojiyi etkilemektedir. Gebe kalmaya dahi bu hormonlar yardımcı olurlar. Hormonların düzensizliğinde ve görevini yerine getiremediği durumlarda kısırlık durumu ile karşılaşılabilinir.

Progesteron kadınlarda salgılanmakta olan bir hormondur. Yumurtalıklarda bulunur. Kadınlık hormonu olan östrojene yardımcı bir hormondur. Adet kanamasını düzenlemesinde östrojene yardım eder. Bunun dışında kadınların cinsel organında da işlevleri bulunur.

Rahim kaslarına etki eder ve kasılmasını engeller, rahimin ağız kısmında bulunan bezlerin salgıladıkları sıvıları da kontrol eder. Cinsel birleşme esnasında, erkeğin spermlerinin rahatça yerleşip döllenebilmesi için uygun ortam hazırlar. Bu yüzden mühim bir hormon türüdür.

Gebeliğin oluşması ve devam etmesi için gerekli olan hormonların başında gelir. Ayrıca gebeliğin sonrasında bebeğinizin süt emebilmesi için meme yapısını değiştirir. Bunu ilk hamile kaldığınız andan itibaren yapar.

Vücudunuzu bebeğinizin ve sizin sağlığınız için düzenler. Memeniz hassaslaşır ve süt sıvıları gelmeye başlar. Bunun sebebi de progesteron hormonudur.

Bu hormonun değerleri normal olmalıdır. Eğer bebek sahibi olamıyorsanız hormonlarınızı kontrol ettirmenizde fayda olacaktır.

Bu testi âdetinizin bitiminden 20 gün sonra yaptırmanız gerekmektedir. Bu test sonucuna göre düzenli çalışıp çalışmadığı tespit edilir. Buna ek olarak ise rahimde kaliteli yumurtlama olup olmadığına da bakılır.