Nonstress testi (NST) bebeğinizin hareketleri ile kalp atım hızı arasındaki ilişkiyi göstermektedir. Bu test sayesinde bebeğinizin kalp atım hızı ve iyilik durumu ölçülür. NST testi özellikle son haftalarda gebelik hipertansiyonu olan hastalarda, şeker hastalığı olan, bebeğinde büyüme ve gelişme geriliği olan ya da riskli gebelik taşıyan kişiler üzerinde uygulanmaktadır.

Risk durumu yüksek olan kişilerde haftada en az bir kere uygulanmaktadır. Gebeliğin 30- 32.haftasında olmak üzere ilerleyen haftalarda risk durumuna göre düzenli olarak yapılmaktadır.

NST testinin 30.haftadan sonra uygulanmasının sebebi ise bebeğin merkezi sinir sistemi aktivitelerinin bu süreçten sonra yeterli düzeyde olmasından ileri gelmektedir. Anne karnında ki bebeğin oksijen transferinin azaldığı durumlarda yapılan en uygun test olarak işlev görmektedir.

Gebelik sürecinde bebeğin sağlığının gözlemlenmesi noktasında son derece önemli bir rol oynadığı gibi doğum sırasındaki izlemde de büyük önem taşır.

Risk taşıyan gebeliklerde 30-32.haftadan itibaren her hafta yapılması önerilen bu test, risk taşımayan gebeliklerde 37.haftadan itibaren haftada bir, 40.haftadan sonraki gebeliklerde ise 3 günde bir yapılması önerilmektedir. NST uygulamasının bebek açısından herhangi olumsuz bir yönü bulunmamaktadır.

Uygulamaya girmeden önce anne adayı karbonhidratlı gıdalar tüketmesi veya meyve suyu içmesi önerilmektedir. Kasılmalar esnasında, bebeğin hareketlerinin azalması meydana geldiğinde NST önemli ölçüde bilgiler vermektedir. Bu test sayesinde doğum evresinin başlayıp başlamadığı ve bebeğin içeride herhangi bir sıkıntıya maruz kalıp kalmadığı bilgisine ulaşılır.