9 aylık bir koşturmaca sonucunda beklenen gün geldiğinde en sağlıklı doğum yöntemi hangisi ise onu tercih etmelisiniz.

Bu yönteme çoğu zaman doktorunuz sizin ve bebeğinizin sağlık durumları göz önüne alınarak karar verir. Bazı anne adaylarının normal doğum yapması uygun görülmediği için sezaryen doğum yapılması istenir. Bu kişilerin isteklerinden çok, sağlık durumlarına göre seçilir.

Doktorunuz hem sizin hem de bebeğiniz için en iyi yöntemi seçecektir. Fakat yazımızın devamında bu yöntemler ile ilgili kısa bilgiler vererek, fikir sahibi olmanızı sağlayacağız. Halk arasında normal doğumun daha sağlıklı olduğuna dair bir söylem bulunmaktadır.

Bunun sebebi ise, doğum esnasında içindeki pisliklerin ve kirli kanın boşaltımıdır. Ayrıca bebeği ilk andan kucağa almanın da büyük önemi olduğunu söylerler. Bazı doktorlarda aynı kanıdadırlar.

Normal doğum sonrasında ayağa kalkmak çok daha kısa sürede gerçekleşir. Normal hayata dönme süreci daha hızlıdır.

Sezaryen doğum sonrasında dikişlerin iyileşmesi daha uzun sürmektedir. Ayrıca bebeğinizi çok fazla kucağınıza alamayacağınız için bebeğinizle geçireceğiniz verimli saatlerde azalacaktır.

Bazı anneler dikişlerin şiddetli ağrılarından dolayı bebeğini emzirememektedir. Fakat bunların yanı sıra, doğum sırasında herhangi bir acı duyulmaz.

Dikişler alındıktan sonra ise normal yaşantılarına dönerler. İlk birkaç gün ağrı duyulmasına karşın, sonrasında herhangi bir ağrı büyük ölçüde duyulmaz.

Doğum türünün seçimini doktorunuza bırakmak en doğrusu olacaktır.