Hamilelik boyunca anne adaylarının aklında bebekle ve kendileri ile ilgili birden çok soru oluşmaktadır. Bu sorulardan birisi ise doğumun nasıl yapılması gerektiğidir. Normal doğumun nasıl olduğunu, sağlıklı olan doğum yolunun hangisi olduğunu merak ederler.

Hem bebekleri hem de kendileri için, en ağrısız, en kolay ve en az riskli doğumu tercih ederler. Bu dönemde anne adaylarının doğru bilgilendirilmesi son derecede önemlidir. Annenin bilinçli olması bebek içinde önemlidir.

Normal doğum hem annenin hem de bebeğin sağlığı için en iyi olan yoldur. Doğum sonrasında normal doğum yapmış anneler hemen ayağa kalkabilmektedirler. Doğum anında sancı ve ağrı yaşanmasına karşın, doğum biter bitmez bu sıkıntılarda biter.

Sezaryen doğumda ise o an ağrı duyulmaz fakat sonrasında dikiş ağrıları olmaktadır. Kişi iki, üç gün boyunca yataktan çıkamaz ve dikiş ağrılarını çeker. Sonrasında ise bir süre daha normal yaşantısına dönemez. Dikişleri yüzünden bebeği istediği gibi kucağına alamaz.

Bebeğe süt emzirmesine dahi engel olabilir ağrılar. Atılan dikiş yaralarının geçmesi birkaç ayı dahi bulabilmektedir. Bu süre boyunca sıkıntılar yaşanmaya devam edebilmektedir. Sonrasında karında kalacak iz sizi rahatsız edebilir. Fakat normal doğumda, rahmin yırtılması gibi bir durum söz konusu değil ise dikiş izi olmayacaktır.

Ayrıca doğum esnasında uyanık ve kendinizde olduğunuz için bebeğinizi hemen ardından kucağınıza alabilirsiniz. Bu da bebekle özel bir bağ kurmanızı sağlayacaktır.