Gebelik içinde mutluluk, gizem gibi her gün değişik duyguları yaşayabileceğiniz mucizevî bir olaydır ve her anı mutlu geçirilmesi gerekir. Eğer kendinizi dolayısıyla bebeğinizi mutlu edebilecek ipuçlarını yakalayabilirseniz hamileliğinizi bir şölene çevirebilirsiniz.

  • Hamilelik psikolojisi ile aklınıza takılan en küçük sorunlarda bile endişe duymanız normaldir. Ancak bu durumlar karşısında yapacağınız ilk şey internet üzerindeki mesaj panolarında dolaşarak cevap aramak olmamalıdır. Çünkü bu çözüm güvenilir kaynakların dışında kafa karıştırmanın hatta bazen sizi mutsuz etmenin dışına çıkamaz. Eğer sorunun önemli olduğunu düşünüyorsanız bunu uzman doktorunuzla konuşmak içinizi rahatlatacaktır.
  • İçinizde büyüyen o minik canlı ile aranızda kurulması muhtemel bağ için acele etmemeli ve kendinize zaman vermelisiniz. Tabi ki onun size kendini kanıtlayan ilk tekmesini gösterdiğinde ki mutluluğu kaçırmak istemezseniz.
  • Bebeğinizle birlikte kendinize günlük ritüeller hazırlamak ikinizi de memnun edebilir. Örneğin rahatlatıcı müzik dinleyebilir ve ya meditasyon yapabilirsiniz.
  • Cildinizin ve saçlarınızın görünüşünüzden sıkılmış olabilirsiniz. Kendinize bakım yapmak ve ayna karşısında biraz zaman geçirmek yüzünüzü güldürebilir. Ayrıca yoga ile doğru nefes alma tekniklerini öğrenebilir ve ya prenetal masaj yaptırarak rahatlayabilirsiniz.
  • Sağlıklı ve doğru beslenmek hamilelik için önemli davranış şeklidir. Ancak ara sıra bile olsa güzel bir restoranda sevdiğiniz yemekleri yemek sizi keyiflendirebilir.
  • Vücudunuzda meydana gelen fiziksel değişimler karşısında mutsuz olmanız normaldir. Oysaki asla unutmamanız gereken, içinizde büyüttüğünüz mucize aslında sizi çirkinleştirmek yerine mükemmel bir anneye dönüştürmektedir. Bu sebeple vücudunuzla dost olabilmeyi deneyebilirsiniz.
  • Hamilelik süresi içerisinde pozitif düşünmek mutluğun altın anahtarıdır. Kafanızdaki sorular ve sorunlar karşısında soğukkanlı davranmaya özen gösterirken sizi üzen ve rahatsız eden kişi ya da mekânlardan uzak kalmalısınız.
  • Eğer yapabiliyorsanız kısa doğa yürüyüşleri hem kafanızı dinlemenize hem de ihtiyacınız olan temiz havayı almanıza yardımcı olabilir.
  • Sizi mutlu edecek diğer bir ipucu da bebeğiniz hakkında günlük tutmak olabilir. Her gün yaşadıklarınızı ve ona karşı hissettiklerinizi yazmak keyifli bir deneyim olacaktır.