Mol gebelikte de erkeğin spermi, kadının yumurtasını döllemiş olur. Fakat normal gelişen süreçten farklı olarak kromozom dizilişi anormal gerçekleşir.
Mol gebelikte embriyo oluşumu gerçekleşebilir. Fakat plasenta tutunduğu yerde kistik bir kitle oluşturarak normal gebeliğe benzer belirtiler gösterebilir.

Mol Gebelik Belirtileri;

Normalden büyük rahim, şiddetli bulantı ve kusma, kanama, kahverengi akıntı, pelviste rahatsızlık hissi, vajinal kanamalar, troid hormonlarının yükselmesi, aşırı ve sık terleme.

Mol Gebelik İki Şekilde Gerçekleşebilir;

1. Tam Mol Gebelik; Döllenme işleminde babanın sperminde bulunan 23 kromozomun anneden hiç kromozom almamasıyla oluşur. Bu durumda erkeğin spermi boş yumurtayı döller. Plasenta oluşsa da bebek yoktur. Onun yerine bir yumru oluşur.

2. Kısmi Mol Gebelik; Bu gebelik türünde babanın iki sperminde bulunan 46 kromozom, anneden gelen 23 kromozomla birleşir. Plasenta burada anormal bir büyüme gösterir. Kusurlu bir fetusun gelişimi başlamış olur.

3. Her iki türde de Mol gebelik düşükle sonuçlanır, nadiren ikiz gözüken gebeliklerde biri normal fetus iken diğeri molar gebelik olabilmektedir.

Risk Grupları;

1000 kadından 1’inde gözüken Mol gebelikte, Folik Asit ve Karoten eksikliği olan, önceden bir veya daha fazla düşük yapmış olan, beyaz ırk, kürtaj öyküsü olan, molar gebelik öyküsü olan, 35 yaş üstü ve 15 yaş altı olan kadınlar risk altındadır.

Bu nedenle mol gebelik konusu hafife alınacak bir konu değildir.