Birçok kadın kendini bildiğinden beri anne olmak ister. Yaş büyüyüp evlilik gerçekleştiğinde ise bunun için bir engel kalmadığını düşünürler. Fakat her zaman bu istek sonuç vermeyebilir.

Gebe kalamamanın birden çok sebebi olmaktadır. Günümüzde bu engellerin hemen hepsinin tedavi yöntemleri ve çeşitli tıp yöntemleri bulunmaktadır. Artık anne olmak isteyen kadınların büyük çoğunluğu bu arzularına belirli tedaviler sonrasında ulaşırlar. Bazı durumlarda ise bu durum biraz daha güç hale gelebilir.

Kist özellikle günümüzde genç kızlarda ve kadınlarda son derecede rastlanılmakta olan bir durumdur. kistin birden çok türü olmak ile birlikte, bu türlere göre gebe kalma ihtimali de değişiklik gösterir. Bu kistlerin büyük çoğunluğu zararsızdır. Fakat yine de rahimde kistler var iken gebe kalmak çok düşük bir ihtimal olmaktadır. Doktorunuz tarafından tavsiye edilen ilaçların düzenli aralıklar ile kullanılması ve tedavinin kesinlikle aksatılmaması durumunda birkaç ay içerisinde kistlerin yok olduğu gözlemlenmiştir.

Kistler genel olarak iki çeşitte incelenirler. Rahimde bulunan kistler ve yumurtalıkta bulunan kistler. Yumurtalıklarda görülmekte olan kistler adet kanamasının düzensizliği ya da adet kanamasının gerçekleşememesi gibi durumlarda ortaya çıkarlar. Bu kistlerin tedavisi çoğu zaman kolay olmaktadır. En sık görülen kistler bunlardır. Halk arasında çikolata kisti de denilir.

Erken müdahale edilmediği durumlarda, gebe kalmaya engel teşkil edebilir. İhmal edilmeden tedavisinin yapılması mühimdir.