Kış aylarında hamilelik, yaz ayı hamileliklerine oranla daha zor bir süreçtir. Kış aylarında hamilenin maruz kalabileceği daha fazla dış etken vardır. Bu nedenle kış aylarında hamile olan anne adayları mutlaka bu aylarda dikkat etmesi gereken unsurları araştırmalıdır.

Kış Gebeleri Nasıl Beslenmeli?

Kış gebeliklerinde anne, beslenme açısından avantajlıdır. Kış sebze ve meyveleri anne sağlığına yardımcı olacak vitamin ve mineralleri içinde barındırmaktadır.

Hamileliklerinin ilk aylarında kilo almayan anne adayları, gebeliklerinin ilk ayından son gününe kadar 10 – 15 kilo alacaklardır. Fazla kilo alınmasını önlemek için doktorunuzdan yardım alarak bir diyet programı yapabilirsiniz. Fazla aldığınız kilolar ve bebeğinizin olağandan daha kilolu olması da doğum esnasında sorun yaşamanıza sebep olacaktır.

Gebelik de kesinlikle fast food tüketilmemelidir. Özellikle patates kızartması bebekte zehir etkisi yaratmaktadır. Bilinçli bir şekilde hareket etmeli ve hamilelik döneminde ne tüketip tüketmemeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Süt, peynir, et, yumurta ve yoğurt ile protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Protein açısından gebeler her dönemde şanslıdır.

Kış ayında gebe olan anne adaylarının en büyük şansı balıktır. Bebeğinizin sağlığı ve kendi beden sağlığınız için mutlaka bol miktarda balık tüketmelisiniz.

Kış sebzelerinden kabak, turp, havuç, patates, patlıcan, dereotu, kereviz, maydanoz, karnabahar, ıspanak, brokoli, lahana gibi sebzeleri de düzenli bir şekilde tüketmelisiniz.

C vitamini açısından yüksek olan mandalina, elma, ayva, greyfurt, nar, portakal gibi kış meyvelerini de bol miktarda tüketmelisiniz.

Kış Gebeleri Nasıl Giyinmeli?

Kış gebeleri özellikle giyimlerine çok dikkat etmelidirler. Sıkı bir şekilde giyinmeli ve bilhassa karın bölgelerini sıcak tutmalıdırlar.

Giyim basit bir konu olarak görünmekte ancak doğru giyinilmediği takdirde ciddi sorunlarla karşılaşılabilmektedir.

Kış Gebelerinin Karşılaşabileceği Rahatsızlıklar

Sinüzit: Gebelik süresince sinüs enfeksiyonu sıklıkla görülebilmektedir. Özellikle hamilelikte kulak ve sinüs tıkanması yüksektir ve gebe adaylarının ortalama %20’si bu rahatsızlık ile karşı karşıya kalmaktadır. Sinüzit için antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.

Burun Kanaması: Kış gebelerinde en sık rastlanan rahatsızlıklardan bir tanesi de burun kanamasıdır. Burun kanamasına önlem olarak; yatmadan önce burun içine nemlendirici sürülebilir. Sürülen nemlendirici burnu yumuşatacağından bir nebze de olsa bu durumu önleyecektir.

Nefes Darlığı: Gebeliğin ilk aylarında anne adayı kolayca nefes alabilirken; ilerleyen aylarda bebeğin oksijen ihtiyacının artmasıyla nefes almakta zorlanmaya başlar. Gebenin nefes almakta zorlanmasının tek sebebi bebeğin oksijen ihtiyacının artması da değildir. Gebeliğin son haftalarında bebek pelvise’e yerleşir ve akciğer basıncını azaltır. Bu durum da nefes darlığına sebep olur.

Hamileliğin son aylarında nefes darlığı yaşamak gayet olağan bir belirtidir.

Kış Aylarında Gebeler İçin Nasıl Bir Ev Ortamı Oluşturulmalı?

Kış aylarında gebelerin en büyük sorunu temiz hava olacaktır. Çünkü dışarı çıkıp yeterince hava alma imkanları yoktur. Bu nedenle evin oksijenin olabildiğince temiz olması lazımdır. İlk olarak evde sigara içimi kesinlikle durdurulmalıdır. Ev her gün düzenli olarak havalandırılmalı, kirli havanın dışarı çıkarken, temiz havanın eve girişi sağlanmalıdır.