Hamileliğin en heyecanla beklenen anlarından biri de bebeğin ilk tekmesini karnınızda hissetmektir. Acaba nasıl bir duygu? Bebeğimin hareketlerini karnımda hissettiğim zaman neler hissedeceğim? Ne zaman tekmelemeye başlar? Bu ve buna benzer soruların cevabını hamileliğinizin yaklaşık 14. haftasında alabileceğinizi söyleyelim.

Tekmeleme ne zaman başlar?

Tekmeleme olayı kişiden kişiye farklılık gösterse de hamileliğinizin  14. ve 22. haftalarında bebeğinizin ilk tekmesini atarak sizinle iletişim kurmaya başlayacağını söyleyebiliriz. Bebekler yaklaşık 8. haftadan itibaren hareketlenmeye başlarlar fakat sizin bunu hissetmeniz 14. haftayı bulabilir.

Bebekler neden tekme atar?

Bebeğinizin varlığını en derinden hissettiğiniz tekmeleme, yavrunuzun karnınızda yer değiştirme hareketlerinin doğal bir sonucudur. Sizin hareketlerinize bağlı olarak bebeğiniz de kendi dünyasındaki pozisyonunu değiştirmektedir. Bu yer değişimi sırasında bebeğinizin minicik ayaklarının çıkıntısını karnınızda hissetmek sizi oldukça mutlu edecektir.

Peki neden tekme atmıyor?

Heyecanlanmakta haklısınız. Bebeğinizle iletişim kurmak ve onun varlığını hissetmek istiyorsunuz. Endişelenmeyin. Bazı gebeliklerde tekmeleme olayı 22. haftaya kadar uzayabilir. Ayrıca bebeğinizin hareketlerinin sizin hareketlerinize bağlı olduğunu da unutmayın. Ancak bebeğin hareketleri annenin hareketlerine göre ters yönde gelişir. Siz hareket ediyorsanız bebeğiniz hareketsiz kalacak, siz dinlendiğiniz anlarda bebeğiniz hareketlenmeye başlayacaktır. Anne adayının kilo durumuna göre de bebeğinizin hareketlerini hissetme durumu farklılık gösterecektir. Fazla kiloya sahip olmayan anne adayları bebeklerinin hareketlerini daha fazla hissedeceklerdir.

Hamileliğin son aylarına doğru bebeğiniz büyüdükçe hareket alanı kısıtlanacak ve buna bağlı olarak hareketlerinde azalmalar meydana gelecektir.

Son olarak huzursuz ve sinirli olduğunuz anlarda sizin psikolojinize bağlı olarak bebeğinizin ani hareketlenmelerde bulunacağını göz önüne alarak stresten uzak kalmaya dikkat edin! Bebeğinizin sizinle ilgili her şeyi hissettiğini unutmayın!