Anne adayı iyi bir hamilelik geçirebilmek için öncelikle sağlıklı olmalıdır. Bu yüzden hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak sağlığına dikkat etmelidir.

Kendi sağlığını düşünürken aynı anda karnında taşıdığı bebeğinde sağlığını düşünmelidir. Anne ne kadar iyi olursa bebek de o kadar iyi olacaktır.

Anne hamile kaldığını öğrendiği andan itibaren kendini fazla yormamalıdır. Ağır şeyler kaldırmamalı ve ağır aktiviteler yapmamalıdır. Eğer çalışan bir anne adayı iseniz çalışma sürecinin devamına doktorunuzla karar verebilirsiniz.

Radyasyon etkisi yaratan ortamlardan uzak durmalısınız. Sigara ve içki kesinlikle kullanmayın ve kullanılan ortamlarda bulunmayın.

Kendinize yeni beslenme alışkanlıkları getirmeniz hem sizin için hem de bebeğinizin gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Düzenli ve sağlıklı beslenmelisiniz. Bu dönemde diyet gibi beslenme alışkanlıklarından uzak durmalısınız.

Hayatınızda fazla heyecan yaratacak ve sizi üzecek şeylerden uzaklaşın. Ne hareketsiz kalın ne de aşırı hareketlerde bulunun.

Hamilelik sürecince kendinize ideal bir kilo belirleyin ve bu kilo çerçevesinde dikkatli ve yeterli beslenin. Ne çok zayıf ne de çok kilolu olmak bebeğin sağlığı için pek önerilmemektedir.

Bebeğinizi belirli haftalardan sonra hissedecek ve ona daha çok bağlanacaksınız. O da sizi duyacak, sizin mutluluğunuz ve üzüntünüz onu etkileyecektir.

Hamilelik döneminde hasta olmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü zaten zor geçirdiğiniz bu süreç daha da zorlaşacaktır. Hamilelik döneminde doktor ve hasta ilişkiniz ne kadar iyi olursa kendinizi o kadar rahat hissedersiniz.