“Hiç kimse kollarında bir çocuk tutan anne kadar muhterem ve birkaç çocuk arasındaki bir anne kadar saygıdeğer değildir.” demiştir büyük üstat Shakespeare.

Evet, annelik belki de bir kadının hayatı boyunca yaşayabileceği en büyük değişim ve deneyimdir. Gelin birlikte bu muhteşem tecrübeye daha yakından bakalım.

İşte anneliğin ne kadar harika bir duygu olduğunu gösteren 7 şey;

Sevgi

Çocuğunuza tüm kalbinizle karşılıksız bir sevgi duyarsınız. Ne yaparsanız yapın ondan hiçbir beklentiniz olmaz. Onun için yaptığınız her şeye adeta sevginin kırıntılarını katarsınız. Hiçbir zaman eksilmez bu sevgi.

Sabır

Bebeğinizi eşsiz bir sabırla büyütürsünüz. Başkaları yaptığında asla tahammül edemeyeceğiniz şeyleri çocuğunuz yaptığında gözünüzde o kadar büyütmezsiniz. Çocuğunuz ne yaparsa yapsın sabredersiniz, affedersiniz.

Heyecan

Bebeğiniz ilk doğduğunda, onu büyütürken ve özel anlarında hep onun yanındasınızdır ve ondan daha fazla heyecanlanırsınız. Yetişkin olduğunda artık o sizi sakinleştirmeye çalışır.

Güven

Hayatınızda en çok çocuğunuza güvenirsiniz belki de. Her zaman onun destekçisi olursunuz. Ona karşı duyduğunuz güven duygusu hayatınız boyunca hiç eksilmez.

Fedakarlık

Dünyadaki en değerli varlığınızdan hiçbir beklentiniz olmadan onun için her şeyin en iyisini, en güzelini yapmak için karşılıksız bir çaba sarf eder, emek verirsiniz. Bütün bu emekler yüreğinizdeki tarif edilemez sevgidendir.

Sadakat

Çocuğunuza duyduğunuz katıksız sevginin doğal getirisidir sadakat. Tüm içtenliğinizle bağlısınızdır ona, kalbinizi kırsa bile vazgeçemezsiniz ondan.

Sorumluluk

Bir zamanlar uçarı kaçarı olsanız da çocuk sahibi olduktan sonra işler değişir. Birden sorumluluk sahibi oluverirsiniz. Başkalarına karşı sorumluluklarını yerine getirmeseniz bile çocuğunuz için dünyaları durdurabilir, ona karşı olan sorumluluklarınızdan asla ödün vermezsiniz.

Annelik öyle bir duygudur ki;

Sorduklarında, hiç düşünmeden “anlatılmaz yaşanır” cevabını verirsiniz.

Elbette unuttuğumuz çok şey vardır, dilerseniz hissettiklerinizi bizimle paylaşabilirsiniz 🙂