Histerosalpingografi(HSG) halk arasında ilaçlı rahim filmi olarak adlandırılmaktadır. Bu uygulamada x- ışınları kullanılarak röntgen incelemesi yapılır. Kadının fallop tüplerinin ve rahminin filminin muayenesi yapılır. Muayene sırasında iyotlu pozitif kontrast madde kullanılır. Adet döneminin 7-14. günleri arasında uygulama gerçekleştirilir. Bu uygulama sayesinde kadının fallop tüplerinin açık olup olmadığı, rahim içerisinde herhangi bir düzensizlik veya yapışıklık olup olmadığına bakılır. Kadındaki tıkalı tüpler kısırlık noktasında çok önemlidir. Aynı zamanda Histerosalpingografi yöntemi ortaya çıkan gebelik kayıplarının nedenini açığa çıkarmak içinde kullanılmaktadır.

HSG yöntemi sayesinde rahim içinde tüplerde tıkanıklık veya yapışıklık olup olmadığı değerlendirilir. Doktor tarafından değerlendirilen testlerde tekrarlayan düşüklerinizin sebebi ve hamile kalamama nedenleriniz belirlenmektedir. Kadının fallop tüplerinde var olan tıkanıklıklar kısırlıktan kaynaklıdır. Histerosalpingografi yöntemi aynı zamanda rahmin içinde ki boşluğun şeklinin bozulmasına neden olan, iç hacmi daraltan, polip, yapışıklık ve miyom gibi nedenlerinde gösterilmesine yardımcı olmaktadır.

HSG nasıl yapılır?

Histerosalpingografi filmi bu uygulamanın yapılması için uygun donanımı bulunan bir radyoloji ünitesinde gerçekleştirilmektedir. Film adet gördükten sonraki ilk 14 gün içerisinde gerçekleştirilir. Adet döneminin tamamlanmasından sonraki ilk 14 gün içerisinde yapılmasının nedeni ise gebe olma ihtimalini en aza indirgemektir.

HSG yönteminin bazı durumlarda (Hamile olanlar, yumurtalık iltihabı olan kişiler, film sırasında kullanılacak olan iyotlu ilaca alerjisi olanlar, aşırı kanaması olan kişiler) yapılması uygun görülmez.