Hamile kalmak, insanlar ve hayvanların ortak özelliklerinden bir tanesi. Ancak hayvanlar farklı yaşam formlarına sahip olmaları nedeniyle bizlere oldukça ilginç gelebilecek hamilelik ve doğum hikayelerine sahipler. İşte hayvanlar dünyasındaki ilginç doğum hikayeleri;

Filler

Dünyada en uzun süre hamile kalan canlılar filler. İri cüsseleri ve hortumlarıyla her zaman ilgi çekici olan fillerin hamilelik süreleri 2 yıl kadar sürüyor. Yani yaklaşık 650 gün kadar. İnsanlarda hamilelik süresinin en fazla 280 gün sürdüğünü göz önüne alırsak oldukça şanslıyız:)

fil

Fareler

İsmini duyduğumuz zaman hafif bir iç titremesi geçirdiğimiz ama aslında sakin bir şekilde düşündüğümüzde oldukça sevimli olan fareler en hızlı üreyen canlıların başında geliyor. Fareler tek seferde 18 tane yavru dünyaya getirebiliyorlar. Kedilerin ise en fazla 4-5 yavru dünyaya getirmeleri bizi biraz endişeye sevkediyordur sanırım:) Ayrıca fareler 21 gün süre ile en kısa hamilelik süresi geçiren canlı türlerinin başında geliyor.

fare

Denizatı

Görünüşü ile oldukça dikkat çekici bir deniz canlısı olan denizatını diğer canlılardan farklı kılan ilginç özelliği var. Denizatlarında doğum eylemini dişiler değil erkekler gerçekleştiriyor. Evet yanlış duymadınız! Erkeği hamile kalan tek canlı türü olan denizatları ayrıca eş değiştirmeme özellikleriyle de tanınıyor. Hem de her iki gözleri birbirinden bağımsız hareket etme özelliğine sahip olmalarına rağmen:)

denizatı

Zürafalar

Bilindiği gibi zürafalar dünyanın en uzun boylu hayvanları. Bu özellikleri diğer canlılardan farklı bir şekilde doğum yapmalarına sebep oluyor. Evet, zürafalar ayakta doğum yapıyorlar. Yavru zürafalar dünyaya gelir gelmez belirli bir yükseklikten yere düşerek hayata ‘merhaba’ diyorlar. Nasıl? Zor bir başlangıç değil mi?

zürafa

Köpekbalıkları

Deniz altı dünyasının korkulan canlı türlerinden olan köpekbalıkları 2-3 yıl arasında hamilelik süresi yaşarlar. İlginç bilgi ise anne karnındaki köpekbalıklarının birbirlerini yemeleridir. Daha dünyaya gelmeden birbirlerini yemeleri neden isimlerinin başına ‘katil’ kelimesi getirilen tek canlı türü olduklarını biraz olsun açıklıyor.

köpekbalığı

Yunuslar

Sevimli oldukları kadar akıllı da olan yunusları hamilelik açısından ilginç kılan unsur yavruları dünyaya gelir gelmez onlara karşı aşırı hassas geliştirmeleridir. Tıpkı insanlar gibi yavrularıyla duygusal bir iletişim kuran yunuslar dünyaya getirdikleri canlının bakımıyla uzun bir süre boyunca ilgilenirler.

İşte yavru yunus balığının dünyaya gözlerini açma anı;

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet