Belirli bir yaşa gelmiş, evli çiftler bir süre sonra anne ve baba olmayı arzularlar. Bu istek herkesin hakkıdır. Fakat anne baba olmaya hazır olup olmadığınız da bir diğer önemli konudur.

Henüz hazır olmadığınız bir dönemde, partneriniz istediği için çocuk yapmanız yalnızca size değil, doğacak bebeğinizin geleceğine de zarar verebilir.

Kadınların ideal anne olma yaşı 20 ila 30 arasındadır. Fakat bu bedensel olarak en doğurgan olduğu dönemdir. Ruhsal olarak bu yaş kişiden kişiye değişmektedir.

Ergenliğe girilmesi ile birlikte kişinin bedeni çocuk sahibi olmak için kendisini hazırlar. 20 yaşından itibaren ise en doğurgan döneme girilir. Bazı durumlarda beden hazır olsa dahi, kişinin karakteri ve tavrı henüz hazır olmadığının göstergesi olabilmektedir.

Bu gibi durumlara fırsat tanımamak ve çocuğunuzun yaşantısını olumsuz etkilememek için hem sizin hem de bebeğiniz için en doğru zamanı beklemeniz önerilmektedir.

Aile planlama uzmanlarının birçoğu da bu görüşte olarak, size benzer tavsiyeler verecektir. Eğer kendinizi hazır hissediyorsanız ve anaç biriyseniz 20 yaşın üstü bu iş için ideal bir dönem olmaktadır.

Hamile kalmak için en az bir sene boyunca denemeniz gereklidir. Bir sene içerisinde sonuç alamadığınız takdirde bir doktora danışabilirsiniz.

30lu yaşların ortalarında ise gebe kalma süreciniz çok daha fazla uzayabilir. Menopoza girilmesi ile bu durum neredeyse imkansız hale gelir.