Hamileyken yolculuk yapmak, normal zamanlara göre daha zordur. Bu yolculuklar için en uygun zaman dilimi 2. üç aylık dönem olacaktır. İlk üç aylık dönemde bulantı, kusma ve aşerme gibi durumlardan dolayı bünyeniz yeteri kadar yorgun olacaktır. Bu nedenle yolculuk yapmak çok zor bir hal alır. Hamileliğin son üç ayı ise riskli olan aylardır. Bu dönemde bebek büyüdüğü için hareket alanınız daralır ve yürümekte bile zorluk çekebilirsiniz. Ayrıca erken doğumu tetikleyebileceği riski olduğu için hamileliğin son üç ayında da yolculuk yapılması tavsiye edilmez.

Hamileyken yolculuk yapabilmek için en ideal dönem olan 4-5 ve 6. Aylarda bile seyahat ederken bazı kurallara dikkat etmeniz gerekir. Bunları aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz;

Hamilelik döneminde yolculuk yaparken nelere dikkat edilmelidir;

  • Öncelikle 5 ya da 6 saatten fazla yolculuk yapılmamalıdır.
  • Uzun süren seyahatlerde otobüsler tercih edilmemedir. Çünkü otobüslerin mola süreleri çok azdır ve hareket alanları kısıtlıdır. Anne adayı bu yolculukta çok zorlanacaktır.
  • Uzun süren yolculuklar için trenler tercih edilmelidir. Çünkü trenlerde hareket alanı oldukça fazladır ve tuvalet bulunur. Ancak buradaki tuvaletler dar olduğu için mutlak dikkat edilmeli, tren hareket halindeyken yanlardan destek alınarak yürünmelidir.
  • Otomobiller ile yapılan yolculuklarda ise sık sık mola vermek gerekir. Çünkü sürekli aşağı doğru olan ayaklar bir süre sonra şişecektir. Ayrıca kanın pıhtılaşması sıkıntısını doğurabilir. Bu nedenle yolculuk yaparken mola verdiğinizde yürüyerek bacaklarınızı biraz açmanız gerekir.