Emzirmek anne ve bebeği arasındaki en güçlü bağlardan biridir. Bebekler doğduklarında katı gıdalar ile beslenmesi mümkün olmadığından anne sütü veya takviye mamalar ile yaşamsal faaliyetlerini sürdürürler.

Anne sütü bebeklerin bağışıklık sistemi başta olmak şartıyla her yönden bebek için çok faydalıdır. Hiçbir takviye mama anne sütünün yerini tutamamaktadır. Az miktarda da olsa anne en az 6 ay boyunca bebeğini emzirmelidir. Aynı zamanda hamilelikten korunma yöntemi olarak da bilinmektedir.

Plansız gerçekleşen hamilelikler sırasında anne emzirme döneminde hamile kalabilir. Bu durumda halk arasında birçok söylem vardır. Anne sütünün kalitesinin düştüğü, düşük ve erken doğum riskinin arttığı, anne karnındaki bebeğin gelişmemesi gibi birçok düşünce ile anneler kaygılandırılır. Bu hamilelikler genelde sonlandırılmak istenen hamilelikler olarak değerlendiriliyor.

Anne bebeğine süt verdiğinde süt hormonu salgılayan hormon rahimde kasılmaya sebep olur ama bununla ilgili olarak şu ana kadar düşük, sezaryen gibi bir tespit yapılmamıştır. Hamilelik esnasındaki emzirme de, emen bebeğin sütten zehirleneceği gibi bir düşünce kesinlikle doğru değildir. Sadece annenin karnında da gelişmekte olduğu bir bebeği olduğu için sütün kalitesi düşer ve iki bebeğin vitamin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamayabilir.

Bu süreç daha çok anne adayı için yorgunluk ve halsizlik hissi yaratacağından ve bebeklerin normal gelişim süreçleri içinden daha yavaş büyüyeceğinden sonlandırılabilir. Aksi taktirde bir beslenme uzmanından yardım alarak bu süreç başarılı bir şekilde devam da ettirebilir.