Çikolata yediden yetmişe dünyanın en çok sevilen ve tüketilen yiyeceklerinden biri. Hamileler için de ayrı bir yeri olan bu dünyalar tatlısı yiyecek; anne adaylarının en büyük favorileri arasında yer alıyor.

Peki hamilelerin kendi kendilerini tedavi etmesinde çikolatanın ne denli önemli olduğunu biliyor muydunuz?

Bu tatlı yiyecek hamilelikte meydana gelebilecek birçok komplikasyonun önlenmesinde önemli bir etkiye sahip. Yapılan araştırmalara göre çikolata tüketimi hem anne adaylarının stres seviyelerini kontrol altında tutuyor hem de daha mutlu bebeklere sahip olmaya yardımcı oluyor.

Bitter çikolata gebelik zehirlenmelerini önlemeye yardımcı olabilir

Gebelik zehirlenmesi hamile kadınlarda görülebilen ve yüksek kan basıncıyla karakterize edilen bir durumdur. Hamile bir kadının kan basıncı yükselebilir ve bu durum vücutta kasılmalar yaşanmasına neden olabilir.

Bazı durumlarda, gebelik zehirlenmesi böbreklerin işleyişinde düzensizlikler meydana getirir. Ancak Yale Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma çikolatanın gebelik sırasında oluşabilecek zehirlenmeleri yüzde 50 oranında azalttığını ortaya koyuyor.

Kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur

Çikolata yapımında kullanılan kakao, kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olan teobromin maddesini içerir. Bilindiği gibi gebe kadınların kan damarlarında genişlemeler meydana gelir. Bu durum da kan basıncında yükselmelere neden olur. Çikolata tüketimi ise anne adaylarının kan basıncını korumaya yardımcı olabilir.

Mutlu bebekler için

Finlandiyalı araştırmacılar çikolatanın bir bebeğin davranışını etkileyebileceğini iddia ediyorlar. Kimi araştırmalar hamilelik döneminde çikolata tüketiminin daha mutlu ve canlı bebeklerin dünyaya gelme olasılığını arttırdığını ortaya koyuyor. Araştırmacılar, çikolata tüketiminin mutluluk molekülü olarak bilinen feniletilamin salınımını arttırdığını ve bu durumun anne adaylarının psikolojisini olumlu yönde etkileyerek mutlu bebeklere sahip olmalarına yardımcı olduğunu söylemektedir.

Çikolata antioksidan içerir

Çikolatalar ayrıca güçlü antioksidanlar içeren Flavonoidler (bitkisel kökenli bileşikler) bakımından zengin olan bir yiyecek türü. Bu nedenle çikolata hamile kadınların bağışıklık sistemlerini iyileştirmede önemli bir etkiye sahiptir.

Çikolata demir ve magnezyum içeriğine sahiptir

Magnezyumun yağ metabolizmasının düzenlenmesine önemli ölçüde yardımcı olduğu bilinmektedir. Kadınlar hamilelik süresince çikolatanın içerdiği bu faydalı besinlerden yararlanabilirler.

Kalp hastalıklarına karşı bir önlemdir

Yapılan araştırmalar çikolata tüketiminin kalp hastalıklarını önlemek için iyi bir yol olduğunu ortaya koyuyor. Bilim adamları çikolatanın içerdiği ‘procyanidin’ maddesinin kalp rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olduğunu ve kan pıhtılaşmasını önlediğini ifade ediyorlar.

Kilo yönetimine yardımcı olur ve kolesterol seviyelerini azaltır

Yağ ve şeker oranı düşük çikolatalar hamile kadınların kilo yönetimine yardımcı olur ve kolestrolü düşürür.

Stresi azaltır

Çikolata tüketimi hamile kadınlar için rahatlatıcı bir etkiye sahip olacaktır. Stresi azaltarak değişken ruh hallerini dengeye sokmaya yardımcıdır.

Bununla birlikte her şeyin fazlasının zarar olduğunu düşünerek, içerisinde kafein bulunan bu dünyalar tatlısı yiyeceğin tüketiminde de aşırıya kaçmamak gerekmektedir.