Kadınlar sağlıklı bir jinekolojik yapıya sahiplerse belirli bir periyodda adet kanaması yaşarlar. Bu kanama yumurtanın döllenmemişse dışarı atılması anlamına gelir. Ancak birçok kadının yaşadığı bir korku vardır ki bu da hamileyken adet görmek. Peki hamileyken adet görülür mü? Bu normal bir durum mudur? Hadi hep birlikte bu soruların cevaplarını inceleyelim.

Hamilelikte Adet Normal Midir?

Halk arasında genellikle “üstüne görme” olarak adlandırılan hamileyken adet görme durumu normal periyodda yaşanılan adet görmeden farklı bir durumdur. Hamilelikte yaşanan kanamaların birbirinden farklı birçok sebebi vardır. Ayrıca bu kanamalar genellikle normal dönem dışında yaşanır ve kanın rengi, miktarı normal adet kanamasından farklıdır. Birçok kadın bu durumu fark edebilir.

Kadınlar periyod dışında kanama yaşadıkları zaman hamilelik şüphesine düşmektedirler. Bunun cevabını ancak hamilelik testi veya jinekolojik tedavi ile öğrenebilirler. Hamilelik sürecinde yaşanılan kanama ise genellikle normal olmayan bir durumdur ve çoğu anne adayında gözlemlenmez. İlk sebebi döllenen yumurtanın rahim içerisine yerleşmesidir. Bu durumda kanın miktarı azdır ve kan pembemsi bir renktedir.

İkinci sebebi dış gebelik olmaktadır. Bu kanama adet kanamasına daha yakındır. Ancak yaşanılan sancılar ve ağrılar çok daha fazladır.

Bir diğer sebep ise düşük olabilir. Bu durumda kanama önce hafif lekelenme ile başlayıp zaman içerisinde yoğunlaşmaktadır.

Kadınlar genel olarak bu gibi durumlarda farklılıkları anlayabilmektedir. Gebelik sürecinde eğer ki kanama yaşarsanız mutlaka bir doktora başvurmanız gereklidir.