Anne adaylarının hamilelik döneminde daha fazla gıda tüketimini destekleme niteliğinde olan bu cümle doğru bilinen yanlışlar arasındadır. Anne adayı, günlük olarak tükettiği gıda ve dolayısı ile tüketilen kalori oranını bilmek ile birlikte, hamilelik süreci başladığında bebeğini daha çok doyurmak, ona daha çok fazla sağlamak gibi gerekçelerle normalin 2 katı bir beslenme düzenine geçmektedir.

Ancak bu durum, bilinenin aksine bebeği daha sağlıklı yapmayacaktır. Bebeğin ve tabi ki annenin daha çok yemesi değil, daha kaliteli, besleyici, hem anneye hem bebeğe en yüksek direnç sağlayacak gıdaların tüketilmesi daha büyük avantaj sağlayacaktır.

Hamileliğin ilk aylarında bir annenin aylık olarak ekstradan alması gereken kalori miktarı sadece 150 kalori olduğu bilinmeli, ilerleyen dönemlerde ise bu kalori değeri 300 olmalıdır. Dolayısıyla, anne adayı normalin çok üzerinde gıda tüketimi yaparsa hamilelik süresince alınması gereken ideal kilodan uzaklaşacak ve fazla kilolar ile hamilelik döneminin sonuna gelecek ve doğumu da daha sonra verilmesi oldukça zorlayan fazla kilolar ile yapacaktır.
Bilinmelidir ki, ekstradan alınması gereken ortalama 300 kaloriyi, günlük kişisel diyetinizin yanında alacağınız bir avuç ceviz ve muz ile bile tamamlayabilirsiniz.

Görüldüğü üzere, sağlıklı, dengeli ve tabi ki bilinçli şekilde beslenmek, bunun yanı sıra spor ile desteklenen beslenme alışkanlığı ile vücudu dirençli tutmak hamileliğin temel taşıdır. Anne adaylarına hem hamilelik öncesinde, özellikle hamilelik sırasında ve tabi ki emzirme döneminde çok iş düşmektedir.