Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsunuz ve gebelik testi yaptınız. Unutmayın ki, gebelik testinin daha net sonuçlar verebilmesi için adetin gecikmesinden ortalama 1 hafta sonra testi yaparsanız, hatta 10 günü geçkin bir gecikme yaşıyorsanız, usulüne uygun ve doğru koşullarda yapılan gebelik testi çok büyük bir oranla doğru sonuç verecektir. Gebelik testinde pozitif çıkmışsa, yani pembemsi kırmızımsı çift çizgi çıkmışsa, hamilesiniz, TEBRİKLER ! Eğer ki tek çizgi çıkmışsa hamilelik oluşmamıştır.

Gebelik testinden sonra en doğru sonucu alabilmek için doktora başvurmak gerekir. Çeşitli testler ile doktor hamile olduğunuzu kesinleştirecektir. Bu ilk muayenede doktorun kontrol ettiği ilk şey, anne adayının gebeliği ve dolayısı ile anne sağlığını etkileyecek bir rahatsızlığı olup olmadığıdır. Ardından gebelik netleşmişse, ortalama hamile kalındığı süre belirlenip, doğumun tarihi hesaplanabilmektedir. Kan tahlili, idrar tahlili, Hepatit B gibi testler yapılmaktadır. Ardından ultrason ile gebelik netleştirilir.

Doktor hamilelik başlangıcı ile ilgili bu muayenede anne adayına bazı bilgiler vermektedir. Örneğin alkol ve sigara kullanımı ve bunun bebeğe olan zararları, hamilelikte en doğru şekilde ve güçlü kılacak beslenme şekilleri, takviye gıdalar ve vitaminler, her dönem çok önemli olduğu gibi hamilelikte de kilo alımının düzeni ve dikkati hakkında bilgilendirmeler, egzersizler vb. pek çok bilgi anne adayı ile paylaşılmaktadır.

Doğum yapacağınız tarihi ortalama olarak hesaplayabilmek için son adet tarihinizin üzerine 1 hafta yani 7 gün ekleyip, daha sonra mevcut ayınızdan 3 ay geri gittiğinizde ortalama doğum yapacağınız zamanı hesaplayabilirsiniz. Hamilelikler ortalama 40 hafta sürdüğü için bu sonuç size doğru bir tarih verecektir.