Hamilelik, bir kadının hayatını sürdürürken, kendini çok farklı bir sürece geçmiş şekilde hissettiği farklı ve özel bir dönemdir. Bu dönemde vücut kendini iki kişiye göre ayarlamaya çalışır. Bu süreç de, illaki anne adayını zorlayacak bazı durumlara neden olabilmektedir.

Bu durumların başında gelen ve anne adaylarını oldukça zorlayan problemlerin başında, özellikle de hamileliğin ilk aylarında görülen bulantı ve kusma gelmektedir. Genellikle hamileliğin ilk ayının sonunda başlayan ve ortalama 4. ayına kadar süren bulantı ve kusmalar, bu süreçten sonra azalmaya başlamaktadır. Her anne adayında bulantı ve başlangıç süresi değişebilmektedir. Hatta tüm hamilelik süresince bulantısı devam eden anne adayları da bulunmaktadır.

Hamileleri zorlayan ve günlük yaşamlarını etkileyen bulantı ve kusma için yapılabilecekler ise;

Beslenme alışkanlıkları anne adaylarının mide bulantılarını arttırıyor olabilir.
Bulantıyı azaltabilmek amacıyla daha küçük öğünler tercih edip, daha sık yemek yiyebilirsiniz.

Yemeğinizin yanında midenizi daha çok bulandıracak fazla sıvı tüketimini azaltabilirsiniz.

Mideyi tamamen aç bırakmamalı, aşırı derecede de doldurmamalısınız.

Koku anne adaylarını çok etkilediğinden, hoş kokulu olmayan ve midenizi bulandıracak yiyeceklerden kaçınabilirsiniz.

Mide bulantısını azaltacak ilaçlar bulunmaktadır. Ancak bu durumu doktorunuz ile görüştükten sonra, onun kontrolünde kullanabilirsiniz.

Dikkat edildiğinde daha az hissedilecek bulantı ve kusma, zamanla azalacak ve anne adaylarının daha mutlu ve rahat bir hamilelik süreci geçirmelerine imkan tanıyacaktır.