Yataktan kalkmak istemiyorsunuz. Hatta başınızı yastıklara gömüp bütün bir gün uyuyabilirsiniz. Bu şikâyetler size yabancı gelmedi öyle değil mi? ‘Evet’, dediğinizi duyar gibiyiz. Çünkü hamilesiniz. Sırtınızda taşıdığınız içi dolu bir çanta ile dik bir yokuş tırmanan amatör bir dağcısınız artık…

Henüz hamileliğinizi test edip onaylamadan önce başlayan bu şikâyetlerinizi özellikle ilk aylarda daha yoğun hissetmeniz oldukça normaldir. Çünkü vücudunuz bir yandan hamilelik olayına alışabilmek için çaba sarf ederken bir yandan da içinizde büyümekte olan bebeğinize gerekli olan yaşam desteğini sağlamaya çalışmaktadır. Bunun yanı sıra hamilelikte salgılanan bazı hormonların halsiz ve yorgun olmanızda etkisi büyüktür. Bu hormonların başında rahmin genişlemesini sağlayıp doğuma yardımcı olacak olan progesteron hormonu gelmektedir. Progesteron hormonunun bu dönemde artış göstermesi ile kaslara verdiği gevşetici etkisi anne adayında uyku hali ve yorgunluk gibi şikâyetlerin artmasına sebep olmaktadır.

Ayrıca metabolizma hızınız artarken kan basıncı ve kan şekeri düşük olma eğilimindedir. Bu da ruh haliniz üzerinde iniş çıkışların yaşanmasına yol açmaktadır. Ruh hali inişli çıkışlı olan anne adayının ruhsal açıdan da kendini kimi zaman keyifsiz ve yorgun hissetmesi ise oldukça normaldir. İlk aylarda başlayıp yaklaşık 4. aylara kadar devam edebilen bu yorgunluk hali bebeğin biraz daha büyümesiyle azabiliyorken mide yanması, sırt ağrısı ve huzursuz bacak sendromu gibi şikâyetlerin başlaması uykusuzluk probleminin yaşanmasına dolayısıyla da yorgunluğun tekrar baş göstermesine sebep olabilir.

Kısacası hamilelikte yorgunluk kaçınılmaz bir süreçtir ve bu süreçte yaşadığınız sıkıntınızı azaltmak için öncelikle bunu kabullenmeniz gerekmektedir. Vücudunuzun verdiği tepkiler doğrultusunda hareket etmek, ihtiyacınız olduğunda dinlenmek, doktorunuzla sıkıntılarınızı paylaşmak, süper bir hamile anne olmak yerine yakınlarınızdan yardım talep etmek, enerji veren besinleri tüketmek, kaliteli bir uyku uyuyabileceğiniz ortamlarda bulunmak, sık ve az yemek yemek sizi rahatlatacak uygun egzersiz programlarına katılmak şikayetlerinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Ancak yorgunluğun ve halsizliğin uzadığını ve hiçbir şekilde rahatlamadığınızı düşünüyorsanız bunun demir eksikliği veya anemi gibi başka sebepleri de olabileceğini unutmayarak uzman doktorunuza başvurmalısınız.