Her anne adayı hamile kaldığını öğrendiği andan itibaren yediklerine çok dikkat etmeli ve bebeği için zararlı olan alışkanlıklardan uzak durmalıdır. Hamilelik boyunca annenin kesinlikle tüketmesi gereken besinler vardır. Anne adayının bu besinleri tüketmesi hem kendi sağlığı hem de bebeğinin sağlığı için çok önemlidir.

Yumurta hamilelikte annenin ve bebeğin en çok ihtiyaç duyduğu omega3 kaynağı olan bir gıdadır. Tokluk hissi verdiği için annenin aşırı kilo alımına da engel olur. Protein yönünden de zengin olan yumurtayı anne adayının her gün tüketmesi gerekir.

Havuç tam bir ara öğün besinidir. Bebeğin diş, göz ve kemik yapısının gelişiminde faydalıdır.
Mango, A,C vitamini ve potasyum yönünden zengindir. Tropikal bir meyve olan bu meyveyi hamilelik boyunca tüketmek çok faydalı olacaktır.

Kuruyemişler içerisinde saymakla bitmeyen faydalarıyla anne adaylarının rahatlıkla yiyebileceği besinlerdendir. Ceviz, badem, fındık, antep fıstığı gibi kuruyemişleri tüketmek E vitamini, magnezyum, kalsiyum ve potasyum eksikliklerini düzeltir. Her gün belirli miktar kuruyemiş yenmelidir.

Yulaf mineral, lif ve B vitamini deposu olduğu için hamilelik döneminde kabızlıktan yakınan anne adaylarına büyük fayda sağlar.

Kırmızı biber içerisinde barındırdığı A,C ve B6 vitamini sayesinde anne adaylarının ihtiyaç duyduğu bu vitaminlerin doğal yollardan alınmasını sağlar.

Yoğurt hamileyken anne adaylarının en çok ihtiyaç duyduğu kalsiyum için çok önemlidir. Bebeğin kemik gelişimine etki eder ve içerisinde bebeğin beyin gelişimi için faydalı olan folik asit vardır.

Mercimek protein ve folik asit yönünden zengindir. Ayrıca protein ve demir içeren mercimek annenin bağışıklık sistemi için çok önemlidir.

Avokado hamilelik için gerekli olan lif,folik asit,B6 ve C vitamini yönünden çok zengindir.