Hamilelik haberinizi çevrenizdekilere verdiniz ve artık içinizde minik bir mucize tüm hızıyla gelişmeye devam ediyor. Sizde bu sırada binbir türlü soru, öneri ve tavsiye bilgiler ile acaba doğru mu yapıyorum, yanlış mı yapıyorum ? gibi iç sesleriniz ile başbaşasınız. Bunu kendinize yapmayın, evet artık tüm bu sorgulamaları bir kenara bırakın ve uzmanların tavsiyelerine kulak verin.

1) Çiğ etlerden uzak durun.

Zararlı bakteriler içeren çiğ etler özellikle uzak durmanız gereken besinler arasındadır. Toksoplazma rahatsızlığına neden olması sebebi ile az pişmiş yada çiğ etler hamilelik döneminde tercih edilmemeli çünkü bu zararlı parazitler ile tanışan bebekler, yüksek ateş, sarılık ve farklı solunum yolu ve sinir sistemi gibi hastalıklık riskleri ile karşı karşıyadırlar.

2) Pastörize olmamış besinlerden özellikle kaçının.

Pastorize edilmemiş yada küflü peynirlerden uzak durun.Çünkü bu peynirdeki tehlikeli bakteri erken doğum, düşük yada sorunlu doğumlara neden olabiliyor.

3)Tavuk ve deniz ürünlerine dikkat!

Az pişmiş veya kabuklu deniz mahsülleri de diğer bir yasaklı besin.Zehirlenmeye neden olan bu besinleri hamilelik döneminde tüketmemek gerekiyor. Özellikle tavuk eti zehirlenme gibi riskler taşıdığından yenmemesi daha sağlıklı olur.Özellikle yenmek istendiğinde ise organik ve gezen tavuk etleri tercih edilmeli.

4) Yumurtayı az pişmiş olarak tüketmeyin.

Hamilelik döneminde protein içeriği açısından yumurta olmazsa olmazlar arasında. Ancak yumurtayı belli kurallara bağlı kalarak tüketmelisiniz. Özellikle iyi pişmiş olması önemli.Çünkü çiğ yumurta besin zehirlnemesine yol açtığından bulantı, kusma, halsizlik gibi şikayetlere neden olabilir.

5) Kafein kullanımı

Çay vücudun demir emilimini azalttığından  kansızlığa neden olabilir. Kahve ise içerdiği kafeinin yoğunluğana bağlı olarak erken doğum, yada düşük gibi istenmeyen durumlara neden olabilir.

6) Diyet yapan anne adayları dikkat

Özellikle hamilelik döneminin popüler konularından olan kilolar tüm anne adaylarının ortak meselesi. Hamileliğiniz boyunca diyet yapmak durumundaysanız, tatlandırıcılar ve diyet ürünleri kullanmanız tavsiye edilmez.Çünkü içeriğindeki katkı maddeleri bebeğinize zarar verebilir.

7)Yasak listesinin yıldızları sigara ve alkol.

Özellikle sigara günde 4 taneden fazla içilmemeli.Bebeğinizin doğum kilosunun düşük olmasını istemiyorsanız bu yasağa dikkat. Sigara içmiyorsanız, sigara içilen ortamda da bulunmayın.Nefes aldığınız hava direk bebeğinize ulaşır ve onu etkiler.Sadece kırmızı şaraba ve sadece haftada 2 gün  1 kadeh izin var.Çünkü şarap kan yapıcı özelliği ile dikkat çekiyor.Ve hücre yeniliyor.

8)Saç boyasından kesinlikle uzak durun.

İçerisindeki kimyasallak bebeğe geçtiğinden saç boyası hamilelikte önemli yasaklardan.Özellikle saçın rengini açmada sıkça kullanılan oreal adlı kimyasalın solunması bile zaralı.

9)Şampuan, vücut kremleri ve diğer kozmetikler

Hamilelikte şampuan kullanmaya devam edebilirsiniz.Dilerseniz bitkisel yoğunluklu şampaunları da tercih edebilirsiniz.Çatlak ve selülit kremlerinizinde organik içeriğe sahip olmasına dikkat edin..

10)Epilasyon yaptırmalı mı yaptırmamalı mı ?

Özellikle çok tartışılan konulardan olan epilasyon, artan hamilelik hormonları nedeni ile
sizinde kafanızda kocaman bir soru işareti olabilir. Hamilelikte vücudunuzun farklı bölgelerinde tüylenmede artışlar olabilir.Bu nedenle lazer epilasyona olan ihtiyaç da artabilir. İlk 3 ay epilasyon minik bebeğiniz için zararlıdır. 4. aydan itibaren, göbek bölgeniz hariç vücudunuzun diğer bölgelerine uygulanabilir.