Hamilelikte anne ve bebek sağlığı için yapılması gereken bazı aşılar vardır. Bu aşılar sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirilmesi ve anne-bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bununla birlikte bu dönem içerisinde ilaç ve aşılara karşı oldukça titiz davranmak gerekmektedir. Kimi aşılar anne adayının genel sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilecektir.

Peki hamilelikte hangi tür aşılar yapılmalı hangi aşılardan ise uzak durulmalıdır? İşte cevabı;

Hangi aşılar önerilmektedir?

Hepatit B Aşısı

Karaciğer iltihabı anlamına gelen Hepatit B bulaşıcı bir hastalık türüdür. Dünyada yaygın bir şekilde görülmekte olan bu karaciğer enfeksiyonuna Hepatit B virüsü neden olmaktadır. Hepatit B virüsüne karşı bağışıklık geliştirilmesi amacıyla aşılama yapılarak korunma sağlanmaktadır. Anne adayının Hepatit B virüsü taşıyıcısı olması durumunda mutlaka hamilelik döneminde aşı yaptırması gerekmektedir. Eğer hamilelikte aşılama sağlanmaz ise doğum sırasında virüsün bebeğe bulaşma ihtimali bulunur. Hepatit B virüsü kan yoluyla ve cinsel yolla bulaşan bir virüstür. Bu nedenle baba Hepatit B taşıyıcısı ise hamileler virüsten korunmak amacıyla aşılama yapmalıdırlar.

Grip Aşısı

Her sene karşılaşılan grip virüsüne karşı korunma amacıyla grip aşıları yapılmaktadır. Grip aşısı anne adayı için olumsuz sonuçları olan bir aşı türü olmadığı gibi gripten korunmada etkili bir yoldur ve bu nedenle doktorlar tarafından önerilmektedir.

Tetanoz Aşısı

Önemli aşılardan bir tanesi de tetanoz aşısıdır. Anne adayı eğer önceden tetanoz aşısı hiç yaptırmamışsa hamilelik döneminde yaptırması gerekmektedir. Eğer son 10 yıl içerisinde tetanoz aşısı yaptırmışsa tekrar yaptırmasına gerek yoktur. Aşıyı yaptırmış fakat üzerinden 10 yıl geçmişse 1 doz olarak aşı yaptırması gerekmektedir. Tetanoz aşısı 3 doz olarak yapılmaktadır. Birer ay ara ile 2 doz yapılır, üçüncü doz ise ikinci dozdan en az 6 ay sonra uygulanmaktadır.

Doktor tarafından gerekli görüldüğü zaman yapılması gereken aşılar

Hepatit A

Kolera

Boğmaca

Kuduz

Polio

Sarı Humma

Yapılmaması gereken aşılar

BCG (Verem)

Kabakulak

Kızamık

Kızamıkçık

Su çiçeği

Çocuk felci aşısı

Tifo