Hamilelikte egzersiz yapılması anne adaylarının hem sağlıklı ve daha kolay doğum yapmalarına, aynı zamanda da bebeğin de daha sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Hamilelik süresince ve hamileliğin sonrasında da egzersiz yapılması önem taşır.

Peki, anne adaylarının yapabileceği egzersizler nelerdir?

Bir anne adayının en rahat ve keyifli şekilde yapabileceği egzersizler içerisinde ısınma egzersizleri gelmektedir. Aynı zamanda doğum anında güçlendirilmiş olması ile çok büyük bir rahatlık sağlayacak olan pelvisi hareket ettiren egzersizler ile yine aynı öneme sahip kegeli çalıştıran egzersizler yapılabilir.

Karın bölgesinin kas gücünü arttırabilecek egzersizler, bacak, kol ve ayak egzersizleri, hamile pilatesi, anne adaylarının çoğunda görülen sırt ve boyun ağrılarını giderici egzersizler, yürüyüş ve yüzme yapılabilir. Tabi ki bu egzersizler, anne adayını ve bebeği zorlamayacak ve sıkıntı yaşatmayacak düzeyde olmalıdır.

Eğer, egzersiz yaparken baş dönmesi, nefes darlığı, çarpıntı, bel ve göğüs ağrısı ile baygınlık hissedilirse, hemen egzersiz durdurulmalıdır.

Aynı şekilde, vajinal kanama, bebeğinizin hareketleri daha yoğun hissedilirken bebeğin hareketlerinin azalması, bebeğin içinde yaşadığı ve gelişimini sürdürdüğü amniyo sıvısının gelmesi gibi ileri derecede sıkıntı veren durumlarda da hemen egzersiz durdurulmalı ve gerekiyorsa doktora başvurulmalıdır.

Ancak kalp ve akciğer hastalığınız varsa, rahim ağzında dikiş olan bir anne adayıysanız, erken doğum riskiniz varsa egzersiz yapılmamalıdır.