Gebelik döneminde vücut bir takım değişikliklere uğrar. Neyse ki insan vücudu bu tür değişikliklerle başa çıkacak şekilde inşa edilmiş.

Hamilelik döneminde karşılaşacağınız bazı sıkıntılı durumlara hazırlıklı olmak ve ne yapılacağını bilmek sağlıklı bir gebelik süreci için rahatlatıcı olacaktır.

İşte hamilelik sırasında vücudunuzda meydana gelebilecek bazı değişiklikler ve bu değişikliklerle başa çıkmanıza yardımcı olacak tüyolar!

Kemik Ağrıları

Hamilelik döneminde östrojen ve relaxin hormonlarındaki artış nedeniyle vücutta gevşemeler görülür. Bu durum el, ayak ve özellikle bel ve sırt bölgelerinde kas ve eklem ağrılarına neden olur.

Ne yapmalı?

D vitamini ve kalsiyum takviyesi
Masaj ve egzersiz

Vücutta şişlikler

Hamilelik döneminde vücudunuz daha fazla su üretecek ve bu durum özellikle el ve ayaklarınızda tutulan su miktarının artmasından dolayı şişmelere neden olacaktır.

Ne yapmalı?

Ayaklarınızı yatmadan önce 15 dakika kadar kalça hizasından yukarıda tutun.

Sıvı alımını arttırın.

Ciltte değişiklikler

Hamilelikte hormonal artışların bir sonucu da ciltte bazı değişikliklere neden olmasıdır. Ciltte kuruma, kaşıntı, döküntü, yağlanma ve çatlaklar görülebilir.

Ne yapmalı?

Cildinizin durumunu iyileştirmek için nemlendirici kullanın.

Mavi damarlar

Hamilelik döneminde örümcek görüntüsünde mavi damarlar ortaya çıkabilir. Eğer genetik bir durum söz konusu değilse doğum sonrası kaybolurlar.

Ne yapmalı?

Bol bol yürüyün, vücudun kan dolaşımını arttırmak için spor yapmayı ihmal etmeyin.

Saçlarda kalınlaşma

Hamilelik sırasında östrojen hormonundaki artış nedeniyle saçlarınız daha parlak ve kalın hale gelebilir. Büyüme yavaşlar ve saç dökülmesi azalır.

Saçınızda doğumdan sonra dökülmeler yaşanırsa endişelenmeyin. Saçlarınız eski seyrine geri dönüyordur.

Daha fazla tuvalet ihtiyacı

Rahimin mesane üzerine doğru genişlemesine bağlı olarak daha sık tuvalete çıkma ihtiyacı görülecektir.

Vücudun sıvı miktarındaki artış nedeniyle böbreklerin fonksiyonlarında artış görülmesi de bu durumun nedenlerinden biridir.

Ne yapmalı?

Sıvı alımını azaltmak doğru bir yöntem değildir. Hamilelikte sıvı alımını azaltmak idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir.

Ellerde karıncalanma

Hamilelikte vücutta meydana gelen değişikliklerin bir sonucu da sinir sıkışmalarıdır. Sinirlere yapılan baskılar özellikle el bileklerinde sinir sıkışmalarına neden olacaktır. Bu nedenle el parmaklarında uyuşma görülebilir. Genellikle doğumdan sonra kaybolur.

Ne yapmalı?

Bir fizyoterapiste görünmek ve gerekli görülmesi durumunda el bileğine atel takmak sinir sıkışmasını önleyecektir.

Kokulara karşı artan hassasiyet

Gebelikte kılcal damarlardaki genişleme nedeniyle kokuya karşı şiddetli bir hassasiyet gelişir. Bu durum gebelerde mide bulantısı gibi bazı problemlere neden olabilir.

Ne yapmalı?

Bu duruma hazırlıklı olmak en iyi çözümdür.

Karın çizgisi

Bazı kadınların karınlarında dikey koyu bir çizgi görünür hale gelebilir. Linea nigra olarak bilinen bu durum melatonin seviyesinin artması dolayısıyla oluşur. Doğum sonrası bu çizgi tekrar solacaktır.

Ne yapmalı?

Rahatlayın. Bu zararlı değildir.

Derinleşen nefes alışverişi

Rahim büyümesi diyafram kasları üzerinde baskı yapacağından dolayı gebelik sürecinde nefes alışverişinde zorluklar yaşanabilir.

Ne yapmalı?

Nefes egzersizleri yapmak sizi rahatlatacaktır.

Dişlerde hassasiyet

Hamilelik döneminde diş etleri savunmasızdır ve diş eti iltihabı, diş eti kanaması yaygın olarak görülür. Hormonal değişiklikler nedeniyle dişlerdeki bakterilerin artması bu tip rahatsızlıklara neden olur.

Ne yapmalı?

Daha yumuşak bir diş fırçası kullanın, kalsiyum açısından zengin besinler tükettiğinizden emin olun.