Gebe kadınların kuşkusuz en çok merak ettiği sorulardan biri uzun yolcuklara çıkıp çıkamayacağıdır. Hamileliklerin ilk aylarında sorun teşkil etmeyen yolcuklar, anne karnı büyüdükçe daha ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Öncelikle belli bir saatten fazla süren yolculuklar annenin bel ve bacak sağlığı açısından riskli grupta yer almaktadır. Çünkü anne adayının bacaklarını sürekli sabit tutmak zorunda kalması, ayaklarını uzatamaması ve sırtını sürekli yaslamak zorunda kalışı oldukça rahatsızdır ve anne adayının ağrı çekmesine yol açacaktır.

Anne adaylarının yine karnı büyüyene kadar araba kullanmalarında bir sakınca yoktur. Fakat yine de her türlü probleme karşın araba kullanmak da uzun yol seyahati kadar tehlikeli olabilmektedir.

Düşük problemlerinin anne adayını nerede ve nasıl yakalayacağı bilinmediğinden kadınların kendilerini düşünerek sağlama almaları doğru olacaktır. Uçak seyahatleri nispeten kara yolculuğuna göre daha avantajlıdır. Çünkü daha kısa vakitlerde istenilen yerde olunabilmektedir. Ayrıca pek çok uçakta hazır durumda bekleyen doktorlar da bulunduğundan istenmeyen durumlara karşı doğru şekilde önlemler alınmış olur.

Uzun saatler sürecek kara yolculuklarında ise anne adayları sıklıkla mide bulantısı yaşayabilmektedir. Bu tür dış etkenli mide bulantıları da öncelikle safra kesesine sonra da vücudun geneline etki eder. Bu da bebeğe zarar verici olabilmektedir.

Seyahatlerin öncelikle anne sağlığına zarar verici olup olmadığı anne adayının doktoru tarafından belirlenmelidir. Zararlı olabileceği belirtilen hiçbir seyahate çıkılmaması gerektiği de unutulmamalıdır.