Her dört gebeliğin birinde görülen uyuşma problemleri pek çok anne adayını endişelendirmektedir. Bazen bu uyuşmalar çok şiddetli şekilde görülebilmektedir. Hatta anne adayları bacaklarını hissetmeyecek şekilde bir uyuşma yaşayabilmektedir. Bu durum doktorlar tarafından endişe gerektirmeyen ve normal olan uyuşmalar şeklinde yorumlanır. Herhangi bir tedavi yöntemi olmadığı için de sadece anne adaylarının kendilerini rahat tutarak azaltabileceği yine doktorlar tarafından belirtilmektedir.

Örneğin, hamilelikte aşırı üşüme problemleri sıklıkla görülebilir.
Üşüyen kişilerde de karıncalanma ve uyuşma problemlerinin görülmesi normaldir.

Uyuşma ve karıncalanma problemlerinin temel nedeni, anne karnına yerleşen bebeğin gittikçe büyümesi ve rahim duvarını kalınlaştırması ile alakalıdır. Bu nedenle de kalınlık, bacaklara giden damarlara baskı yapabilmektedir. Gerçekleşen baskı bacaklarda uyuşmaya neden olan en temel sebeptir.

Vitamin eksikliğinin hamilelik sürecinde görülmesi, anne adaylarının daha çok bacaklarda uyuşma hissetmesine neden olabilir. Nadir olarak kollarda ve ellerde de uyuşma yaşandığı gözlenmiştir.

Varis gibi damar problemlerinin anne adaylarının gebelikleri sürecinde oluşması, bacaklarda artan ağırlık ile baskı meydana gelmesi de uyuşma probleminin görülmesine neden olmaktadır.

Hamilelikte uyuşma ve karıncalanma sorunları için doktorların önerdiği tedavi yöntemleri, hamile kadınların kendilerini yormaması ve sıcak tutması ile alakalıdır.

Vitamin içeren yiyecekler tüketmek hamilelikte uyuşma problemlerinin azalması için de oldukça önemlidir. Bunun dışında uyuşma bir ağrı değildir ve ağrı kesici kullanımı tamamen yanlıştır.

Kaydet