Kadınlarda uyku bozukluğu en çok hamilelik döneminde görülür. Gerek sorunlu bir hamileliğin yaşanıyor olması, gerekse ilerleyen aylarda orantılı olarak büyüyen ve hareket etmeyi zorlaştıran karın bölgesi; uyku bozukluğunun temel nedenleri olarak gösterilebilir. Bazen geceleri uykusuz geçirmek yetmiyormuş gibi, bu gecelerin süreleri de artabilir. Üst üste iki gece boyunca uyuyamamış olmak, haklı olarak anne adayına bir stres yaşatacaktır. Fakat anne adayı bu strese kapılırsa daha fazla uyku problemi çekeceğini unutmamalıdır.

Uykusuzluk probleminin aksine, yine hamilelik dönemi boyunca aşırı uyku problemi de çekilebilir. Bunun da nedeni hamileliğin getirdiği ağırlık hissi ve vücudun çok yoruluyor olması şeklinde açıklanabilmektedir. Hangi durumda olunursa olunsun kesinlikle uyumak için uyku ilacına, uyanık kalmak için hormon salgılayıcı, enerji verici haplara bulaşmamalı ve hamilelik; her zaman bebek düşünülerek devam ettirilmelidir.

Bitkisel ve doğal yollarla uyku getiren çayların tüketimi çoğu zaman hamile kadınlar için zarar teşkil etmemektedir. Fakat bazı bitki çaylarının hamilelik sürecinde kesinlikle kullanılmaması gerektiği de uzman doktorlarca belirtilmektedir. Yine her kadının hamilelik sürecinin farklı olması ile alakalı bir durum olarak, yaşanan problemi doktora aktarmak ve doğru şekilde hamilelik sürecine devam etmek önemli bir adım olacaktır.

Hamilelikte uyku bozukluğu yaşayan kadınların destek beklediği ilk kişinin eşleri olduğu da unutulmamalıdır. Eğer hamile kadın uykusuzluk çekerken, eşi yanında çoktan uykuya dalmışsa bu durum hamile kadınların çabucak strese girmesine ve uykusuzluğunun katlanmasına neden olacaktır.