Hamilelikte beslenme, hamilelik sürecindeki en önemli konulardan biridir. Doğru beslenme ile daha sağlıklı bir hamilelik geçirmek mümkün olacaktır. Anne adayının tükettiği her gıda, bebeğin sağlığı ve gelişimini doğrudan etkiler. Bu nedenle, hamilelik sürecinde tüketilmesi gereken ve tüketilmemesi gereken gıdaları ayırmak, buna göre beslenmek büyük bir önem arz eder.

Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Gıdalar

Az Pişmiş Yumurta

Az pişmiş yumurta hamilelik süresince tüketilmemesi gereken gıdalardandır. Bunun en önemli sebebi de, Salmonella adı verilen ve gıda zehirlenmelerine neden olan çok önemli bakterileri barındırabilmektedir. Yine çiğ yumurtadan yapılan mayonez, krema gibi besinlerin de hamilelik süresince tüketilmemesi önerilmektedir.

Çiğ ya da Az Pişmiş Et ve Balık Ürünleri

Pişmemiş ya da az pişmiş et ve balık ürünlerinden uzak durmak, bu et ürünlerini tamamen pişirmek çok önemlidir. Salam, sosis gibi ürünleri tüketmemek, yine aynı şekilde midye, istiridye, karides gibi deniz ürünleri ile çiğ balık eti barındıran suşi gibi ürünlerden uzak durmak gerekmektedir. Uskumru, kılıç balığı gibi yüksek civa oranına sahip balıklar, bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimine olumsuz etkiler yaratabileceğinden tüketilmemelidir.

Fazla Miktarda Kafein

Kafein, hamilelikte tüketilmesi istenmeyen, tamamen yasaklanmamış olsa da mümkün mertebe az tüketilmesi gereken bileşenlerden birisidir. Aşırı dozda alındığında bebeğin gelişimine olumsuz etki eden kafein; kahve, çay, çikolata gibi gıdalarda olduğundan bu gıdaların az tüketilmesi hamilelik süresince daha uygun olacaktır.

Alkol

Alkol, yapısı gereği teratojen yani yapısal bozukluklara neden olan etkilere sahiptir. Gebelikte alkol tüketilmesi bebeğin gelişiminde geriliğe neden olabileceği gibi düşük riski de meydana getirebilmektedir. Bu nedenle, hamilelik döneminde alkol alınmamalıdır.

Konserve Gıdalar

Hamilelik boyunca her gıdayı taze tüketmeye çalışmak çok önemlidir. Uzun raf ömrüne sahip konservelerde hem katkı maddeleri, hem koruyucular, hem de gelişimi durdurulmuş ancak varlığı bulunan mikroorganizmalar bulunabildiğinden, anne adaylarına olumsuz etkiler yaratabilir. Bu nedenle de, hamilelik süresince konserve gıda tüketiminden uzak durulmalıdır.

Pastörize Olmayan Süt ve Süt Ürünleri

Pastörize olmamış süt ve süt ürünleri, gıda zehirlenmesi riski barındırır. Bu ürünlerde bulabilecek olan listeriosis sağlık sorunları yaratabilir ve düşüklere neden olabilir. Bu tür ürünler hamilelik süresince tüketilmemelidir.