Teknolojinin ilerlemesiyle cep telefonundan, bilgisayara kadar bir çok yeni ürün hayatlarımızda daha fazla yer edinmeye başladı. Hayatlarımızı kolaylaştırmalarının yanında insan bünyesi üzerindeki zararları da sıklıkla ele alanınan konular arasında. Özellikle hamileler için teknolojik ürünlerin bir zararı var mıdır, varsa anne adaylarının bu süreçte teknolojiyle ilişkisi nasıl olamalıdır? sorularına yazımızda yanıt bulabilirsiniz.

Teknolojinin insanlar üzerindeki zararlarından bahsedilirken kullanılan teknolojik aletlerin yaymış oldukları elektromanyetik ışınlar üzerinde durulmaktadır. Bu ışınların sağlık üzerinde ciddi etkileri olduğu ve olabildiğince bu ışınları yayan aletlerden uzak kalmak gerektiğinden bahsedilir. Öncelikle   yeni teknolojik ürünlerin hemen hepsinin elektromanyetik ışınları emerek ve yayarak çalıştığını söylemek gerekir. Ancak bu ışınların insan sağlığı üzerinde ne derece etkisi olacağı radyasyonun sahip olduğu dalga boylarına göre değerlendirilmektedir.  Kısa dalga boylarına sahip ışınlar iyonize radyasyon olarak adlandırılır ve çeşitli rahatsızlıklara sebep olabilir. Uzun dalga boylarına sahip ışınlara ise iyonize olmayan radyasyon adı verilir ve sağlık üzerindeki etkileri araştırma konusudur.

Bilgisayar

Bilgisayarlar günlük hayatlarımızın vazgeçilmez bir parçası. Gün geçtikçe de bilgisayarla olan yakınlığımız daha çok artmakta. Peki hamilelikte bilgisayar kullanımının anne ve bebek sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir mi? Uzmanlar bilgisayarların insan sağlığını etkileyecek oranda elektromanyetik ışın yaymadığını bu nedenle hamilelerin güvenle bilgisayar kullanabileceğini söylüyorlar. Bununla birlikte anne adaylarının bilgisayar kullanırken bazı önlemler almaları gerektiğinden bahsedebiliriz. Özellikle çalışan hamileler bilgisayar başında uzun süre kalmamaya özen göstermeleri, ekranla aralarına uygun bir mesafe koymaları ve uygun molalar vererek yaşayabilecekleri fizyolojik ve psikolojik stresi azaltmaları faydalı olacaktır.

Cep Telefonu

Cep telefonlarından uzak bir günlük yaşam artık pek mümkün gözükmüyor. Telefonların hayatlarımızdaki yerinin gün geçtikçe daha çok artması da sağlık üzerinde olumsuz etkileri olup olmadığı tartışmalarını beraberinde getiriyor. Cep telefonlarının çeşitli rahatsızlıklara yol açtığı sürekli gündeme gelmekle birlikte kanıtsal nitelikli bilimsel veriler şimdilik tam olarak ortaya konulabilmiş değil. Bununla birlikte cep telefonlarının yaymış olduğu radyasyon miktarlarının insan sağlığını etkileyebilecek sınırın çok altında bulunduğu söylenmekte. Bizim anne adayları için tavsiyemiz tedbiri elden bırakmayarak hamilelik dönemlerinde cep telefonları olan ilişkilerinizi biraz sınırlandırmanız yönünde. Telefonla konuşma sürelerini kısa tutmak, telefonları kalp ve karın bölgenizden uzak tutmak ve yattığınız yerde cep telefonu bulundurmamak alabileceğiniz tedbirler arasında yer alıyor.

Mikrodalga Fırın

Hayatlarımızı oldukça kolaylaştıran mikro dalga fırınların yaymış oldukları elektromanyetik dalgaların sağlığımız etkileyecek düzeyin çok altında olduğu ve bu nedenle kullanımında bir sakınca olmadığı söylenmektedir. Tıpkı bilgisayarlar gibi mikrodalga fırınların da insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğini ortaya koyan bilimsel bulgulara rastlanmamıştır.

Güvenlik Noktaları

Uzmanlar alışveriş merkezi ve hastaneler gibi yerlere girerken güvenlik amacıyla geçmiş olduğumuz manyetik alanların insan sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığından bahsetmektedirler. Eşyaların konulduğu X-Ray cihazlarının başında çalışan görevlilerin ise bu noktada uzun süre kalmaması gerektiğinden söz etmektedirler.

Röntgen Cihazları

Sadece hamileler için değil diğer kişiler için de kısıtlamalar getirilen röntgen cihazlarından özellikle gebeliğin ilk dönemlerinde mutlaka uzak kalınması gerekmektedir. Röntgen cihazlarınının yaymış olduğu ışınlar anne karnındaki bebeklerin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Elbette röntgenlerin zararları yaymış olduğu radyasyon miktarlarına ve hamilelik dönemine göre değişmektedir.