Tatil hayali kurmayan yoktur. Çünkü günlük yaşamın stresi ve ya iş yaşamı içerisinde yer alan herkes bunalır. Eğer birde hamileyseniz gerçekten bir tatili hak ettiniz demektir. Çünkü doğum sonrası yaşayacağınız koşuşturma ve yeni bir canlının sorumluluğunu almak sizi olduğundan fazla yoracaktır. Dolayısıyla hamileliğinizi mutlu geçirmek önem taşır. Ancak pek çok anne adayı her ne kadar tatil yapmak istese de gittiği yerde nasıl davranması gerektiği, nasıl besleneceği? Hatta bebeğinin yolculuktan etkilenip etkilenmeyeceğine kadar her konuda endişe duyar?

Oysaki şartları uygun koşullara getirdiğinizde tatil yapmamanız için hiçbir sebep yoktur. Tatil planı yapmak için ilk dikkat edilmesi gereken nokta hamileliğinizin hangi ayda olması gerektiğidir? Eğer ilk 12 haftayı tamamlamadıysanız tatil planınızı biraz ileri bir tarihe yani 18-24. Haftalar arasına almanız sizin için en doğru zaman olacaktır. Çünkü ilk 3 ay bebeğin tutunabilmesi için zamana ihtiyacı vardır ve bu sürede yapacağınız yolculuklarla ona zarar verebilirsiniz.

Ayınız tutuyorsa ilk adımı attınız demektir. Bundan sonra yapılması gereken gitmek istediğiniz yere ulaşımı nasıl sağlayacağınız olmalıdır. Doktorunuzun da izin verdiği aracı kullanarak gideceğiniz yer, herhangi bir sağlık sorunu yaşadığınızda acil müdahale yapılabilecek tıbbi mekânlara yakın bir alanda olmalıdır. Eğer bu başka bir ülkeyse ülkenin modern sağlık şartlarına uygun olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu sebeple üçüncü dünya ülkeleri hamileler için uygun değildir. Yapacağınız tatilin yaz ve ya kış olmasını göz önünde bulundurarak klima kullanımı, güneşlenme saatleri, güneşten ve ya soğuktan korunma faktörleri gibi unsurların yanı sıra kalacağınız yer konusunda da almanız gereken önlemler vardır.

Kalacağınız yerde ilk dikkat edilmesi gereken içeceğiniz su olmalıdır. Eğer hidrofor kullanılan bir yer ise mutlaka şişelenmiş su kullanmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca kullanacağınız buzunda bu sudan olduğunu unutmamalısınız. Diğer önemli bir konuda yiyeceklerdir. Birkaç günlük olduğunu düşündüğünüz yiyecekleri yememelisiniz. Ayrıca salata ve sebzelerde musluk suyunda yıkandığı için güvenmediğinizi düşündüğünüz yerlerde tüketmemeye özen göstermelisiniz. Sağlığınız için gerekli şartlar alındıktan sonra tatile çıkmaya hazırsınız demektir.