Havalar ısınmaya ve tatil planları yapılmaya başlandı. Aklımızdaki tatil noktalarına ulaşarak keyifli bir tatil geçirmek ve tüm senenin yorgunluğunu üzerimizden atmak istiyoruz. Gezmek görmek istediğimiz yerlerin rotasını çıkarmak, biletlerimizi  ve kalacağımız oteli ayarlamak bize mutluluk veriyor. Tatil planlaması yapmak en az tatilin kendisi kadar heyecan verici değil mi?  Her şeyin kusursuz olması ve tatil keyfinin kesintiye uğramaması için iyi bir planlama oldukça önemli. Hele ki bir de hamileyseniz!

Hamileler için etkin bir tatil planlaması yapmak oldukça önemli. Tatile karayoluyla mı yoksa uçakla mı gideceğiniz, kalacağınız tatil beldesinin hava durumu gibi ayrıntılar büyük önem taşıyor. Sağlığınıza dikkat etmeniz gereken hamilelik döneminizde sorunsuz bir tatil geçirmek ve sağlığınızı korumak için tatil planlamasına dikkat etmelisiniz.

Peki nelere dikkat etmeli?

Nereye Gideceksiniz?

Hamilelik sırasında tatile gidilecek yeri dikkatli bir şekilde seçin. Öncelikle fazla sıcak olmayan tatil beldelerini tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Yaz aylarında deniz, kum ve güneş üçlüsünün bir arada bulunduğu tatil beldeleri elbette arzu ettiğiniz, keyifli bir tatil için vazgeçilmez yerlerdir ancak hamilelikte yüksek sıcaklıklara maruz kalmamak sizin açınızdan daha iyidir. Bu nedenle sağlığınızı tehlikeye sokmayacak uygun sıcaklıklarda seyreden tatil beldelerini tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Tatilinizi geçireceğiniz yerde hastane, sağlık ocağı gibi kuruluşların bulunduğundan emin olun. Muhtemel rahatsızlıklarda sağlık kuruluşlarından destek alabileceğiniz yerlerde tatilinizi geçirmek sizin için öncelikli olmalıdır.

Neyle Gideceksiniz?

Karayoluyla mı yoksa uçakla mı? Bu sorunun cevabı hamileler için oldukça önemlidir. Çünkü karayoluyla yapılan uzun yolculuklarda anne adaylarının sağlığı olumsuz etkilenebilecektir. Eğer karayolunu kullanmak zorundaysanız sık sık mola vererek ayaklarınızı dinlendirmeniz ve muhtemel kazalardan uzak kalmak için özenli davranmanız gerekmektedir. Uzun yolculuklar için doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda hareket etmek akıllı bir davranış olacaktır. Uçak yolculukları için de yine doktor tavsiyesi almak önemlidir.

Beslenmenize DikkatEdin!

Seyahat etmenin en güzel taraflarından biri de yeni tatlar keşfetmek. Daha önce tatmadığımız dünya mutfaklarının tadına bakmak özellikle damak zevkine düşkün tatilciler için vazgeçilmez bir tutku. Hamileler ise yeni tatları keşfederken oldukça dikkatli olmalı, özellikle sokak lezzetlerine karşı kuşkulu yaklaşmalıdırlar. Açıkta satılan yiyecek ve içeceklerin mikrobik ishallere yol açabileceğini ve sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebileceğini unutmayın. Seyahatiniz sırasında bol su tüketmeye dikkat edin ve tükettiğiniz suların sağlıklı olmasına özen gösterin.