Hamilelikle birlikte vücudunuzda oluşan değişiklikler göğüslerinizi de etkiler. İlk aylarda başlayan sızı ve hassasiyet göğüsler büyümeye başladıkça artış gösterecektir. Hormon dengesindeki değişiklik, kilo alımı ve süt bezlerinin emzirme işlemi için süt dolarak hazırlık yapması, göğüslerinizin daha da dolgunlaşmasını ve ağırlaşmasını sağlayacaktır. Bir süre sonra tıpkı kıyafetleriniz gibi normal zamanda kullandığınız sütyenleriniz de artık size dar gelmeye başlayarak göğüslerinizi taşımayacaktır.

Sütyen kullanımı her kadında farklılık gösterir. Kimi sadece dışarı çıkarken kullanırken kimi yatarken de kullanmamayı tercih eder.  Ancak her iki davranışta doğru değildir ve göğüslere zarar verebilir. Çünkü hamilelik döneminde göğüslerde oluşabilecek deformasyonun geri dönüşü yoktur. Bunun dışında ağırlaşan göğüsler sırt ve omuz ağrılarına sebep olabilir. Ancak hiç sütyen kullanmamak gibi yanlış seçilmiş bir sütyen kullanmak da bazı sorunlara sebep olabilir. Hamilelik süresince balenli ve göğüs ucunu tahriş edecek dolgulu sütyenlerden uzak durmanız sağlığınız açısından dikkat edilmesi gereken bir konudur.

İnce askılı sütyenler tahrişe sebep olurken bol sütyenlerde göğüs ağırlığınızı taşımayarak sırt ağrılarınızın artmasına sebep olabilir.  Bu nedenle hamilelikte sütyen seçerken bilinçli davranmanız gereklidir. Göğüs sağlığınız ve rahatınız için hamile ürünleri kullanmak doğru bir seçim olacaktır. %100 pamuklu kumaştan yapılan yumuşak dokulu esneyebilen, terletmeyen, kalın askılı ve uygun bedende sütyenler tercih edilmelidir. Ancak hamileliğin ilk aylarında aldığınız sütyen ilerleyen aylarda yani göğüsleriniz büyüdükçe olmayacağından sütyen alırken bu şartları göz önünde bulundurmak sizi defalarca alışveriş yapmaktan kurtaracaktır.

Sütyen alırken dikkat etmeniz gereken diğer bir konuda bu sütyenin doğum sonrasında yani emzirme döneminizde de kullanılıp kullanılamayacağıdır. Hamile sütyenlerinin aslında en büyük özelliği emzirme işlemi sırasında tek elinizle rahatlıkla açıp kapayabiliyor olmanızdır. Model konusunda pek çok seçeneğe sahip bu sütyenler, çıt çıt, veya düğme gibi materyallerle tutturulmuş kapak kısımlarından oluşur. Ancak bu tür açma mekanizmalarına sahip olmayan tek parça ve esneyen sütyenleri de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Önemli olan sağlığınızı ve rahatlığınızı düşünerek kendi vücudunuza ve kullanım uygunluğuna göre bir hamilelik sütyeni edinmenizdir.