Hamilelikte spor yapmak genel anlamıyla tehlikelidir. Egzersiz yapmak için hamilelik sürecinin normal bir işleyişi olmalıdır . Düşük tehlikesi ve kanaması olan anne adayları doktoruna danışmadan spor yapmamalıdır.

Hamilelik insanların yaşamlarını kısıtlayan bir süreç değildir. Sadece anne adayının daha dikkatli davranmasını gerektirir. Anne bu dönemde basit sporlar yaparak hamileliğini daha kolay hale getirebilir. Bu dönemdeki ağrılarında, düzensiz kilo alımında spor yapmanın birçok faydası vardır.

Hamilelikte yapılan egzersizler doğumun daha kolay geçmesini sağlar. Yürüyüş yapmak, asansör yerine merdiven kullanmak, yüzmek, hamilelik boyunca rahatlıkla yapılacak sporlar arasındadır. Hamilelikten önce sporla uğraşan kadınlar bebeklerinin sağlıklarını tehlikeye atacak boks, güreş ve diğer savunma sporlarını hamilelik sürecinin bitişine ertelemelidirler.

Hamilelik döneminde yapılan egzersizler anne adayının daha enerjik ve sakin olmasını sağlar. Ayrıca düzenli spor yapanlarda bel ve sırt ağrılarının azaldığı, nefes alış verişlerinin daha kolay olduğu gözlemlenmiştir.

Bisiklet binme,yüzme,golf,yürüyüş ve koşma gibi sporları hamileler rahatlıkla yapabilirler. Kayak,basketbol,voleybol gibi hoplamalı zıplamalı sporlar yapılmamalıdır.

Anne adayı spor yapacağı zaman yanında su bulundurmalı ve tüketmelidir. Rahat spor kıyafetleri giymeli ve 15-20 dakika ısınma hareketleri yapmadan spor aktivitelerine başlamamalıdırlar.

Hamilelikte salgılanan hormonlar eklemlerin yumuşamasına sebep olur. Bu yüzden aşırı yorgunluk hissine kapılmadan spor bırakılmalıdır.

Tansiyon veya nabız ölçer gibi aletlerin yanında olması spor sırasındaki olumsuzlukları önlemektedir.